Byggekæde fjerner omdiskuteret ukrudtsmiddel fra hylderne

Bauhaus har meldt ud, at det fremover ikke vil være muligt at købe ukrudtsmidlet Roundup i varehusene, da det indeholder stoffer, der forbindes med øget risiko for kræft.

Ukrudtsmidlet Roundup indeholder kræftfremkaldende stoffer og tages af hylderne i Bauhaus..

04.03.2020

CSR.dk

Ukrudtsmidlet indeholder glyphosat – et stof, der er blevet forbundet med en øget kræftrisiko og som kan ende i drikkevandet ved brug.

”I dag er der så mange alternative produkter, der kan det samme som Roundup, så vi synes, det giver god mening at stoppe salget. Vi kan fjerne glyphosat fra hylderne og stadig servicere vores kunder med et bredt udvalg af effektive ukrudtsmidler”, siger Palle Johansen, salgsdirektør i Bauhaus.

Læs også: Coop vil plante ti nye folkeskove

I 2019 introducerede Bauhaus Pro Planet, som er en grøn logo-mærkning, der skal hjælpe byggevarehusets kunder med at træffe et grønnere valg, når de køber produkter i Bauhaus. Ud over på de giftfri ukrudtsmidler findes miljø-logoet også på FSC-godkendte havemøbler, miljørigtig maling, varmegenvindings-anlæg, brændeovne, der lever op til strenge miljøkrav, indkøbsnet af 80 procent genbrugsplast og mange flere produkter.

På trods af flere initiativer, der skal forhindre private i at købe produkter med glyphosat i, påpeger Palle Johansen, at der stadig er efterspørgsel på det.

”Der er stadig kunder til Roundup, men dem vil vi gerne rådgive til et mere miljøvenligt valg. Du kan sagtens få bugt med ukrudtet uden glyphosat”, siger Palle Johansen.

Allerede i 2014 valgte dagligvarekæden Coop at fjerne alle ukrudtsmidler med glyphosat på ingredienslisten fra butikkerne.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online