Budweiser skal brygge øl på grøn energi

Kongen af øl går ad den grønne sti. Budweisers produktion bliver den første til at overgå til vedvarende energi, og et ny mærke på etiketten skal vise forbrugerne, at øllen er 100 pct. grøn.

Verdens mest populære øl skal fremover brygges på vedvarende energi. Arkivfoto..

25.01.2018

CSR.dk

Budweiser omstiller al deres amerikanske ølbrygning til at bruge elektricitet fra vedvarende energikilder. Desuden lancerer virksomheden en ny etikette til foråret, med et mærke som viser, at ”Bud” er brygget 100 pct. vedvarende, skriver ecowatch.com.

Det nye mærke skal hjælpe med at kommunikere og skabe tillid hos forbrugerne. AB InBev planlægger at sprede brugen af mærket til andre markeder og at tilbyde andre virksomheder, at de kan bruge det.

Det grønne initiativ kommer i forlængelse af, at moderselskabet og verdens største ølproducent, AB InBev, meddelte i marts 2017, at det ville afslutte brugen af fossile brændstoffer i 2025 ved at hente al sin elektricitet til brygning fra vedvarende energikilder. men ølkæmpen har lovet at brygge al sit øl i hele verden med 100 pct. vedvarende elektricitet inden 2025.

Læs også: MillerCoors reducerer sit vandforbrug sammen med leverandørerne

USA vil blive det første land, hvor Budweisers øl bliver brygget på 100 pct. vedvarende elektricitet, og virksomheden har udtalt, at den grønne strøm, som de i øjeblikket modtager fra en vindmøllepark i Oklahoma, ikke er dyrere end den sorte strøm de brugte før. 

Den internationale ølgigant ejer 35 ølmærker herunder Budweiser, Bud light og Stella Artois. Der bliver i gennemsnit solgt 41 millioner Budweiser hver dag rundt omkring i verden. Omstillingen til vedvarende elektricitet af Budweisers brygning vil svare til at tage 48.000 biler fra vejene hvert år, siger virksomheden.

-JJK

Her er mærket, som fremover vil være på Budweisers etiketter i USA. Planen er at sprede brugen af mærket til andre markeder og andre producenter. .

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense