BMW Group melder sig ind i grønt shippingsamarbejde

BMW Group ønsker at gøre deres maritime transport mere bæredygtig, og i 2030 er målet udelukkende at gøre brug af nuludledningsfragtskibe. Derfor har selskabet netop meldt sig ind i alliancen "Getting to Zero Coalition".

Maritim transport udgør på nuværende tidspunkt 50 procent af BMW Groups transportkædes CO2-udledning. PR-foto..

11.12.2019

CSR.dk

BMW Group har udvidet forpligtelserne, når det kommer til at gøre deres transportlogistik mere bæredygtig. Forud for COP 25 i Madrid og som en del af virksomhedens plan om at nedsætte CO2-udledningen yderligere ned gennem hele værdikæden, har BMW meldt sig ind i alliancen ”Getting to Zero Coalition”.

Læs også: Havnene i København og Los Angeles vil samarbejde om bæredygtighed

Målet med Getting to Zero-koalitionen, der er et partnerskab mellem Global Maritime Forum, Friends of Ocean Action og World Economic Forum, er udelukkende at gøre brug af nuludledningsfragtskibe fra 2030.

”Maritim transport er afgørende for at forsyne BMW Groups internationale produktionsnetværk og for den globale distribution af køretøjer. Vi ser medlemskabet af Getting to Zero-koalitionen bestående af forskellige regeringer, virksomheder og andre interessenter på tværs af sektorerne som en unik mulighed for fortsat at minimere vores kulstofudledning – også i den maritime sektor”, siger Jürgen Maidl, senior vice president for logistik hos BMW og fortsætter:

”Vi er meget glade for at være den første bilproducent, der melder sig ind i alliancen, og dermed leder vejen mod mere bæredygtighed”.

Maritim transport udgør på nuværende tidspunkt 50 procent af BMW Groups transportkædes CO2-udledning. Globalt kommer omkring tre procent af den samlede drivhusgasudledning fra den maritime transport – og tendensen er kraftigt opadgående.

Klimavenlige fabrikker
Som en del af Getting to Zero-koalitionen vil BMW Group nu forsøge at opnå en fuldstændig eliminering af sin kulstofudledning ved at gøre brug af kulstoffrit brændstof og nye fremdriftssystemer samt en optimering af energieffektiviteten.

Via sine aktiviteter som en del af koalitionen vil BMW Group fortsætte med at fremme dekarbonisering i virksomheden inden for logistikområdet.

Som en tilføjelse til bæredygtighedsstrategien langs hele værdikæden inkluderer virksomhedens holistiske tilgang også ressourcevenlige produktionsmetoder i BMW-fabrikker og en videreudvikling af elektrisk mobilitet.

For eksempel har BMW Group succesfuldt reduceret brugen af ressourcer og CO2-udledningen per produceret køretøj med mere end 50 procent siden 2006.

Derudover vil alle fabrikker drevet af BMW Group og de tre joint venture BBA-fabrikker i Kina udelukkende blive forsynet med energi fra vedvarende energikilder fra starten af næste år.

Læs også: Maersk og DB Schenker samarbejder om at nedsætte CO2-udslippet

BMW Groups europæiske fabrikker kører allerede på 100 procent grøn elektricitet. Det har de gjort siden 2017.

-SMP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle