Blødende vegetarburger er godt nyt for klimaet

Efter fem års udvikling har en ny og kødfri, men samtidig blødende burger set dagens lys. Burgeren er plantebaseret og belaster klimaet i meget lav grad sammenlignet med kødholdige burgere.

Impossible Food-burgeren indeholder ikke et eneste gram kød - men den har den røde farve og den blødende effekt. Foto: Impossible Foods..

02.08.2016

CSR.dk

Burgeren er 100 procent plantebaseret og belaster derfor klimaet i meget lav grad i forhold til ’almindelige’ burgere, der blandt andet indeholder burgerbøffer af oksekød. Det skriver DR på sin hjemmeside.

Plantebøf der bløder
Bøffen i vegetarburgeren består i overvejende grad af hvede, kokosolie og kartoffelprotein, mens det er molekylet hæm, som giver bøffen den røde farve og samtidig får den til at ’bløde’ – helt på samme måde som en traditionel oksekødsbøf.

Den revolutionerede bøf, som firmaet Impossible Foods kan tage æren for, har været fem år undervejs. Bag firmaet står Pat Brown, der tidligere har arbejdet som professor i biokemi på Stanford Universitet.

Ifølge en række testpersoner smager vegetarburgeren godt og minder på mange måder om en traditionel kødholdig bøf – dog lyder det, at der mangler noget ala det dyrefedt, som oksekødsbøffer indeholder.

New York og San Francisco
Den nye burger, som går under navnet Impossible Burger, kan i første omgang kun købes på én eneste restaurant, nemlig Momofuku Nishi i New york.

Senere hen skal burgeren også sælges på en endnu ukendt restaurant i San Francisco. Desuden er det planen, at produktet med tiden skal kunne købes af alle.

Læs også: Skal danskerne til at betale afgift på oksekød?

Vegetarbøfferne er ifølge Impossible Foods 100 procent veganske og 100 procent fri for nødder.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online