Biogas løser klimaudfordring for danske mursten

Teglvirksomheden egernsund wienerberger har helt omlagt produktionen af mursten i Danmark til 100% biogas. Det holder produktet inden for rammerne af nye klimakrav til byggeri.

Overgangen fra 65% til 100% biogas er en vigtig del af egernsund wienerbergers langsigtede strategi om fuld CO2-neutralitet inden 2050 og sikrer, at tegl forbliver en bæredygtig løsning i fremtidens byggeri.. Foto: egernsund wienerberger

24.01.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I mere end 20 år har egernsund wienerberger arbejdet med at nedbringe CO2-aftrykket i teglproduktionen, og fra 1. januar i år går man fra 65 til 100% biogas i produktionen af mursten. 

Biogas er en fornybar energikilde, der produceres af organisk materiale, og virksomheden skriver i en pressemeddlelese, at biogas er det bedste alternativ til naturgas, der kan implementeres i produktionen på nuværende tidspunkt.

Hjælper tegl inden for rammen af klimakrav

De danske klimakrav til byggeriet strammes fra juli 2025, hvilket øger kravene til materialernes CO2-aftryk. Overgangen til 100% biogas bidrager til, at tegl fortsat kan være en vigtig del af fremtidens byggeri. Det har ellers drillet lidt, fordi teglprodukters lange levetid ikke kan tælle med i den beregningsmetode, bygningsreglementet bruger. 

Det er en udfordring, at bygningsreglementets LCA-metode opererer med en standard betragtningstid på kun 50 år, når vores teglprodukter har en referencelevetid på 150 år – og ofte endnu længere. Denne metode overser den langsigtede værdi af vores produkter, som holder op til tre gange længere end mange af de lette facadeprodukter. Dermed overvurderes de årlige klimapåvirkninger fra vores tegl i bygninger, der lever længere end 50 år,” siger Kristan Knorr i en e-mail til CSR.dk, og fortsætter: 

”Tempoet i vores omstilling er mere ambitiøst end hvad de nye klimakrav efterspørger, og vores teglprodukter er derfor et lige så sikkert facadevalg som altid. I de seneste år har vi gradvist øget brugen af biogas og har nu skiftet til 100% biogas i vores produktion. Dette sikrer, at hele vores produktportefølje forsat kan indgå i fremtidens byggerier, der skal leve op til de nye klimakrav i bygningsreglementet.”

En del af en større bæredygtighedsstrategi

Omlægningen til 100% biogas er bare ét af mange initiativer, egernsund wienerberger tager, for at skabe en mere bæredygtig produktion. Virksomheden undersøger løbende nye teknologier, herunder carbon capture, hvor CO2 kan opsamles direkte fra forbrændingsprocessen. Som en del af wienerberger-koncernen, med mere end 200 fabrikker i hele verden, tester egernsund wienerberger også eldrevne ovne, der potentielt kan erstatte gasovne i fremtiden.

”Vi ved, at vejen mod en CO2-neutral produktion kræver en kombination af teknologiske fremskridt og strategiske investeringer. Derfor har vi konstant fokus på produktinnovation og nye metoder som carbon capture og eldrevne ovne for at finde de bedste løsninger til fremtidens murstensproduktion. Selvom nogle af disse teknologier stadig er under udvikling, er vi fast besluttede på at drive omstillingen fremad,” udtaler Kristian Knorr, der er nordisk bæredygtighedschef i egernsund wienerberger.

Murstensproduktion tilpasset fremtiden

Siden maj 2023 har produktionen i virksomhedens største teglværk Vesterled i Sønderjylland udelukkende fokuseret på den CO2-besparende LESS-mursten. Som en del af den grønne omstilling er produktionen på virksomhedens fynske teglværk Vedstaarup ved årsskiftet også overgået til produktion af LESS-mursten.

Foruden biogas brændsel består egernsund wienerbergers LESS-mursten af 15% mindre råmateriale, som giver en energibesparelse i både tørring og brænding.

”Danmark er bygget af mursten, og tegl er med sin lange holdbarhed et foretrukket byggemateriale. Derfor arbejder vi målrettet på at sikre, at fremtidens bygninger fortsat beklædes med smukke og holdbare mursten – også under de nye klimakrav,” forklarer Line Helmark og afslutter:

”Vi ser en stigende efterspørgsel i markedet efter CO2-besparende produkter som vores LESS-mursten, og med det nye bygningsreglement forventer vi, at denne efterspørgsel kun vil stige. Vi er glade for at kunne levere materialer, der både gør det muligt at bygge efter de nye regler og samtidig sikrer en klimaskærm med en holdbarhed, der rækker langt ud over betragtningsperioden på 50 år.”

Læs mere om egernsund wienerbergers bæredygtighedsinitiativer her: https://www.egernsund.com/baeredygtighed.html

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online