Biogas løser klimaudfordring for danske mursten

Teglvirksomheden egernsund wienerberger har helt omlagt produktionen af mursten i Danmark til 100% biogas. Det holder produktet inden for rammerne af nye klimakrav til byggeri.

Overgangen fra 65% til 100% biogas er en vigtig del af egernsund wienerbergers langsigtede strategi om fuld CO2-neutralitet inden 2050 og sikrer, at tegl forbliver en bæredygtig løsning i fremtidens byggeri.. Foto: egernsund wienerberger

24.01.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I mere end 20 år har egernsund wienerberger arbejdet med at nedbringe CO2-aftrykket i teglproduktionen, og fra 1. januar i år går man fra 65 til 100% biogas i produktionen af mursten. 

Biogas er en fornybar energikilde, der produceres af organisk materiale, og virksomheden skriver i en pressemeddlelese, at biogas er det bedste alternativ til naturgas, der kan implementeres i produktionen på nuværende tidspunkt.

Hjælper tegl inden for rammen af klimakrav

De danske klimakrav til byggeriet strammes fra juli 2025, hvilket øger kravene til materialernes CO2-aftryk. Overgangen til 100% biogas bidrager til, at tegl fortsat kan være en vigtig del af fremtidens byggeri. Det har ellers drillet lidt, fordi teglprodukters lange levetid ikke kan tælle med i den beregningsmetode, bygningsreglementet bruger. 

Det er en udfordring, at bygningsreglementets LCA-metode opererer med en standard betragtningstid på kun 50 år, når vores teglprodukter har en referencelevetid på 150 år – og ofte endnu længere. Denne metode overser den langsigtede værdi af vores produkter, som holder op til tre gange længere end mange af de lette facadeprodukter. Dermed overvurderes de årlige klimapåvirkninger fra vores tegl i bygninger, der lever længere end 50 år,” siger Kristan Knorr i en e-mail til CSR.dk, og fortsætter: 

”Tempoet i vores omstilling er mere ambitiøst end hvad de nye klimakrav efterspørger, og vores teglprodukter er derfor et lige så sikkert facadevalg som altid. I de seneste år har vi gradvist øget brugen af biogas og har nu skiftet til 100% biogas i vores produktion. Dette sikrer, at hele vores produktportefølje forsat kan indgå i fremtidens byggerier, der skal leve op til de nye klimakrav i bygningsreglementet.”

En del af en større bæredygtighedsstrategi

Omlægningen til 100% biogas er bare ét af mange initiativer, egernsund wienerberger tager, for at skabe en mere bæredygtig produktion. Virksomheden undersøger løbende nye teknologier, herunder carbon capture, hvor CO2 kan opsamles direkte fra forbrændingsprocessen. Som en del af wienerberger-koncernen, med mere end 200 fabrikker i hele verden, tester egernsund wienerberger også eldrevne ovne, der potentielt kan erstatte gasovne i fremtiden.

”Vi ved, at vejen mod en CO2-neutral produktion kræver en kombination af teknologiske fremskridt og strategiske investeringer. Derfor har vi konstant fokus på produktinnovation og nye metoder som carbon capture og eldrevne ovne for at finde de bedste løsninger til fremtidens murstensproduktion. Selvom nogle af disse teknologier stadig er under udvikling, er vi fast besluttede på at drive omstillingen fremad,” udtaler Kristian Knorr, der er nordisk bæredygtighedschef i egernsund wienerberger.

Murstensproduktion tilpasset fremtiden

Siden maj 2023 har produktionen i virksomhedens største teglværk Vesterled i Sønderjylland udelukkende fokuseret på den CO2-besparende LESS-mursten. Som en del af den grønne omstilling er produktionen på virksomhedens fynske teglværk Vedstaarup ved årsskiftet også overgået til produktion af LESS-mursten.

Foruden biogas brændsel består egernsund wienerbergers LESS-mursten af 15% mindre råmateriale, som giver en energibesparelse i både tørring og brænding.

”Danmark er bygget af mursten, og tegl er med sin lange holdbarhed et foretrukket byggemateriale. Derfor arbejder vi målrettet på at sikre, at fremtidens bygninger fortsat beklædes med smukke og holdbare mursten – også under de nye klimakrav,” forklarer Line Helmark og afslutter:

”Vi ser en stigende efterspørgsel i markedet efter CO2-besparende produkter som vores LESS-mursten, og med det nye bygningsreglement forventer vi, at denne efterspørgsel kun vil stige. Vi er glade for at kunne levere materialer, der både gør det muligt at bygge efter de nye regler og samtidig sikrer en klimaskærm med en holdbarhed, der rækker langt ud over betragtningsperioden på 50 år.”

Læs mere om egernsund wienerbergers bæredygtighedsinitiativer her: https://www.egernsund.com/baeredygtighed.html

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online