Bestseller: Danwatch-kritik er enkeltstående tilfælde

En ny undersøgelse fra Danwatch retter kritik mod bl.a. Bestseller for massebesvimelser og ”slavelignende forhold” i selskabets produktionskæde i Cambodia. Den danske modekoncern kalder kritikken for smal og slår fast, at man kan stå inde for fabrikkerne – selvom ”vi altid kan gøre det bedre”.

En undersøgelse fra Danwatch har sat fokus på Cambodias tekstilindustri og ikke mindst arbejdsforholdene for de mange tusinder syersker..

27.06.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Syersker der besvimer i hundredvis hvert år. Udmattelse og fejlernæring, hede og panik som en del af forklaringen. Et billede indefra af en ellers lukket industri, der står i skarp kontrast til de internationale brands’ bæredygtighedsstrategier og etiske retningslinjer.

Læs også: Rapport: Tekstilproduktion i Myanmar langt fra fair

Sådan lyder overskrifterne i en ny undersøgelse foretaget af mediet Danwatch i samarbejde med engelske The Guardian, som blev offentliggjort i den forløbne weekend. Under titlen Mode og Massebesvimelser har de to parter undersøgt arbejdsforholdene på en lang række fabrikker i Cambodia, hvor syersker i tusindvis producerer tøj for internationale mærker som Puma, Nike, Vans og Asics – og danske modebrands som Bestseller og PWT Group.

Netop Bestseller er blandt de mærker, der kritiseres i undersøgelsen. Kritikken knytter sig konkret til en brand på en af koncernens fabrikker tilbage i slutningen af februar, hvor i alt ca. 40 syersker mister bevidstheden i kortere eller længere tid, og 12 blev kørt på hospitalet. Ifølge Danwatch var der tale om panik blandt kvinderne, der forsøgte at flygte, men blev mødt af først låste døre, og siden mellemledere, der gennede dem tilbage igen med påstande om, at branden ikke er farlig og næsten slukket.

Kontrol og styr på situationen
Bestseller havde tilfældigvis en bæredygtighedsrepræsentant til stede på fabrikken den dag, og påpeger i en skriftlig udtalelse, at man tog hånden om sagen med det samme. ”Branden var i en lille sektion af fabrikken og evakueringen var under kontrol”, lyder der fra den danske koncern.

I en mail til CSR.dk påpeger Bestseller videre, at kritikken er smalt funderet, og at man arbejder kontinuerligt med at forbedre forholdene på sine kontraktfabrikker.

”Danwatch har besøgt én af de fabrikker i Cambodia som vi har produktion på og det er udtalelser fra enkelte medarbejdere der, som undersøgelsen baseres på. Vi har på denne fabrik, og de andre som vi samarbejder med, egne kontrolbesøg og tredjepartskontrolbesøg, både før vi starter op med samarbejde og efterfølgende”, skriver kommunikationschef Jesper Stubkier, og fortsætter:

”Som en del af kontrolbesøgene følges der op på temperatur, adgang til vand, pauser, køleinstallationer osv. jf. de retningslinjer vi opstiller for samarbejdet. Når og hvis vi opdager mangler indberettes disse og der følges op igen. Konkret for den fabrik der er med i undersøgelsen har vi ikke fået meldinger om at temperaturerne er for høje.”

Vi kan altid gøre det bedre
Til Danwatch siger Jane Frølund, der er ekspert i arbejdsmiljø ved Institut for Folkesundhedsvidenskab, at ”Det er jo slavelignende forhold, at man ikke må få adgang til mad, drikke og pause”. Det mener Jesper Stubkier imidlertid, at “der på ingen måde er tale om”, men som han siger i udtalelsen:

”Vi anerkender, at vi altid kan gøre det bedre, men vi kan stå inde for forholdene på fabrikkerne – ellers ville vi ikke samarbejde med dem. Vi tror på at arbejdernes velbefindende i sidste ende vil resultere i bedre produkter.”

Læs også: Endnu en undersøgelse efterlyser transparens i tøjindustrien

Bestseller har endnu ikke offentliggjort deres leverandørlister, men processen er dog i gang. Det er først og fremmest de lave lønninger i Cambodia, der har lokket de globale brands til landet. Tekstilindustrien beskæftiger omkring 700.000 kvinder i landet, der med et personligt årligt BNP på knap 25.000 kr. er blandt verdens fattigste.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online