Berlin opnår CO2-mål tre år tidligere end planlagt

Det er allerede lykkedes Berlin at opnå sit 2020-mål for udledning af CO2 fra byens kraftvarmeværker i slutningen af 2017.

Berlin er godt på vej mod at blive en grøn by, da det er lykkedes at halvere CO2-udledningen fra byens kraftvarmeværker. Arkivfoto..

05.10.2018

CSR.dk

Da Vattenfall og Berlins parlament i slutningen af 2009 underskrev en aftale om, at CO2-udledningen fra Berlins kraftvarmeværker skulle halveres inden 2020 i forhold til udledningen i 1990, havde de færreste nok forventet, at man allerede tre år tidligere end planlagt ville opnå målet.

Ikke desto mindre viser officielle statistikker over Tysklands CO2-udledning, at det rent faktisk er sådan, at det er gået, da Berlin nåede målet om halvering af udledningen i slutningen af 2017.

Læs også: KAB: Gamle varmeanlæg skal opdateres for klimaets skyld

Det glæder den administrerende direktør i Vattenfall, Magnus Hall:

"Vattenfall har investeret mere end en milliard euro for at gøre vores kraftvarmeværker i Berlin mere effektive og reducere udledningen fra vores produktion. Selvom vi har udvidet vores fjernvarmenet ved hvert år at forbinde 20.000 nye husstande i den tyske hovedstad, så er den samlede udledning af CO2 i Berlin blevet mere end halveret", siger han.

Kigger nu frem mod 2030
Ifølge tal fra Deutsche Emissions-handelsstelle udledte Berlins 24 kraftvarmeværker samlet 13,3 mio. tons CO2 i 1990. I 2017 var udledningen fra de endnu eksisterende 18 kraftvarmeværker reduceret til 6,3 millioner tons – hvilket er en reduktion på 52,7 procent.

"Lukningen af brunkulsværket Klingenberg i maj 2017 var et vigtig skridt mod, at vi nu har opfyldt vores mål for CO2-udledningen tidligere end planlagt", siger Gunther Müller, chef for Vattenfalls Heat-forretning i Berlin og fortsætter:

"At nå 2020-målene var dog kun det første skridt for os. Nu kigger vi på udfasningen af kul frem mod 2030”, siger Gunther Müller.

Læs også: Lovgivning bremser Københavns grønne omstilling

Derfor er to af Berlins kraftvarmeværker i Lichterfelde og Marzahn i øjeblikket i gang med at få installeret nye og fleksible dampturbiner. I fremtiden vil solpaneler, højeffektive varmepumper og andre kraftvarme-løsninger også blive integreret i varmeproduktionen.

I øjeblikket er Vattenfall og parlamentet i Berlin desuden i gang med at gennemføre en forundersøgelse for at identificere yderligere skridt på vejen mod udfasningen af stenkul. Resultaterne af denne undersøgelse forventes at blive præsenteret næste år.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online