Bedre praksis ved minedrift eller langsommere grøn omstilling

Den grønne omstilling kan blive sat ned i tempo, hvis ikke virksomheder inden for minedrift ændrer praksis på miljø- og menneskerettigheder.

11.05.2022

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Uden voldsom vækst i brugen af visse typer af mineraler er der ingen grøn omstilling. Efterspørgslen på materialer som kobolt, kobber, grafit, nikkel, kobber og litium vil ifølge det Internationale Energiagentur og Verdensbank seksdobles i løbet af de næste 20-30 år, fordi de er bærende elementer i produktionen af elbiler, batterier, solceller og vindmøller.

Mineralerne skal – for så vidt cirkulære processer ikke opfylde behovet - hentes op af miner, og det er en dårlig nyhed for mennesker, der arbejder i og lever ved minerne. Hvis minedriften fortsætter som nu, vil de nemlig se et stigende pres på miljø og menneskerettigheder. Det er også dårligt nyt for den grønne omstilling, fordi lokalt drevne protester over mineselskabernes praksis forsinker udvindingen og dermed hastigheden i den grønne omstilling.

Derfor bør investorer, virksomheder og regeringer sætte ind for at tæmme ”uansvarlige investeringer og virksomhedsdrift”.

61 nye sager i 202
Det er konklusionen i den seneste udgave af rapporten ”Minerals Tracker” udgivet af Business and Human Rights Resource Center (BHRRC).

Ved at indsamle og analysere data fra 495 anklager siden 2010 om miljø- og menneskerettighedskrænkelser mod mineselskaber, der udvinder mineraler, er organisationen nået frem til, at der er påfaldende mange krænkelser inden for angreb på menneskerettighedsforkæmpere, vandforurening og brud på ytringsfrihed.

Mere end to tredjedele af disse anklager omhandler blot 12 virksomheder, heriblandt Grupo México, Codelco, BHP, Anglo American og Glencore.

I 2021 er der kommet 61 nye anklager til, som dækker alt fra miljøpåvirkninger, til krænkelser af retten til fredelige demonstrationer til anklager om vold og drab.

Due diligence kan gøre meget
Rapporten anser det for sandsynligt, at de fleste tilfælde og sager kunne have været undgået med ordentlig brug af due diligence-værktøjer, men at virksomhederne derudover er udfordret, når de skal reducere risikoen for krænkelser, og når de skal udbedre forvoldte skader.

Ifølge DanWatch siger Jessie Cato, programchef for naturressourcer hos BHRRC, at virksomheder må tage et opgør med de tendenser, man ser udvikle sig nu, fordi det er essentielt for den grønne omstilling.

Jessie Catos ræsonnement er, at hvis mineselskaberne fortsætter den nuværende praksis vil vi se stadig flere protester, aktioner og strejker, som vil sænke tempoet i den grønne omstilling.

Til Danwatch forklarer Jessie Cato, hvad BHRRC mener, der skal til, for at den grønne omstilling kan ske på en hensigtsmæssig måde:

  • Det frie og informerede samtykke skal sikres fra dem, der vil blive påvirket af minedriften, inden operationerne går i gang
  • Eksisterende national lovgivning omkring miljøbeskyttelse skal implementeres og håndhæves bedre
  • Virksomheder skal overholde deres menneskerettighedsforpligtelser som beskrevet i FN’s Retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhverv

“Vi må se den grønne omstilling som en mulighed for at bevæge os væk fra den måde, som minedrift har fungeret på indtil nu”, siger Jessi Cato.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.05.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab et roligere kontormiljø med Zero Waste-uld

12.05.2025CSR.dk

Mærsk ramt af protestbølge: Aktivister forenet på tværs af Europa

09.05.2025CSR.dk

Danske Bank finder tech-talenter blandt oversete kvinder

08.05.2025Cabi

Sponseret

Sådan dokumenterer SMV'er S'et i ESG

30.04.2025CSR.dk

Hjælp til at støtte medarbejdere med psykiske lidelser

30.04.2025CSR.dk

Unge efterspørger social bæredygtighed på arbejdspladsen

29.04.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Tænd lys i en mørk tid: Netto donerer lys i forbindelse med 80-året for Danmarks befrielse.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 16. maj: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

16.05.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby