Axcelfuture vil afdække erhvervsperspektivet i den grønne omstilling

Axcelfuture vil med 500.000 kr. i støtte fra Nordea-fonden afdække, hvordan danske virksomheder kan få gavn af regeringens målsætning om at reducere CO2-udledningen med 70 procent frem mod 2030. Resultaterne forventes klar i november 2020.

Axcelfutures nye projekt skal øge forståelsen for, hvordan investeringer i grøn omstilling kan understøtte dansk erhvervsliv. Arkivfoto..

18.08.2020

CSR.dk

Men hvordan går det med de mindre og mellemstore ”grønne” danske virksomheder, og hvordan kan man bedst muligt understøtte deres udvikling?

Axcelfutures nye projekt skal øge forståelsen for, hvordan investeringer i grøn omstilling kan understøtte dansk erhvervsliv, der på grund af coronasituationen befinder sig i en vanskelig situation.

Hvilke tiltag vil kunne tilgodese danske arbejdspladser, samtidig med, at Danmark holder retningen mod klimaneutralitet i 2050?

For at kunne belyse dette, vil projektet blandt andet kortlægge de forskellige dele af dansk erhvervsliv, der kan opnå en forretningsmæssig fordel ved en accelereret grøn omstilling og øge opmærksomheden på, at det ikke er ligegyldigt, hvilke teknologier der bringes i spil.

For eksempel har Innovationsfonden påpeget, at Danmark ikke har nogen styrkeposition inden for CO2-indvinding eller udvikling af batterier. Derfor skal vi hovedsageligt importere disse teknologier fremfor at satse på selv at udvikle dem.

Derudover vil projektet belyse hvilke virkemidler, der bedst bringer Danmark videre mod de 70 procents reduktion i 2030 og samtidig sikre, at dansk erhvervsliv står stærkt positioneret fremadrettet, når løsningerne skal eksporteres til lande med en mindre ambitiøs grøn dagsorden.

Kræver et stærkt erhvervsliv
Det vil også undersøge mulige strategier for erhverv, der både er stærkt energikrævende og stærkt konkurrenceudsat og derfor vil få store udfordringer ved generelle, høje CO2-afgifter.

”Vi vil gerne øge forståelsen for, at omstillingen kræver et stærkt erhvervsliv, og at 70 procent-målsætningen skal være en løftestang for reel grøn omstilling, der også forløser et eksportpotentiale. Vi skal desuden undgå, at vi blot flytter udfordringerne til udlandet – det skaber ikke flere grønne arbejdspladser”, siger Joachim Sperling, direktør, Axcelfuture.

Projektets praktiske elementer udføres af Axcelfuture og ledes af et advisory board med deltagelse af rådgiver Finn Lauritzen, der er tidligere direktør i Erhvervsstyrelsen og Konkurrencestyrelsen, formanden for Energinet, tidligere minister Lars Barfoed, Susanne Juhl fra CIP, Jens Sand Kirk, der leder arbejdet med at udvikle en ny grøn afløser for Finansministeriet regnemodel ”ADAM”, professor Kirsten Halsnæs, der er medlem af FN’s Klimapanel, direktør Katrine Bjerre M. Eriksen fra Synergi og branchedirektør Troels Ranis fra DI.

Læs også: Folkekirkens Nødhjælp indgår klimaaftaler med erhvervslivet

Arbejdet sættes i gang nu og forventes afsluttet til november. Der vil løbende blive afrapporteret fra projektet.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus