Asien siger nej til vestlige landes affald

Efter at Kina forbød import af plastikskrald for 1-2 år siden, har vestlige nationer sendt deres skrald til lokale virksomheder i andre lande i Sydøstasien. Men nu sendes tonsvis af affald retur, efter at både Malaysia og Filippinerne har indført forbud.

Tonsvis af affald er på vej retur til vestlige lande efter at en række lande i asien har sagt stop, nu skal de rige lande finde ud af, hvad de skal stille op med det. Arkivfoto..

04.06.2019

CSR.dk

Kina efterfulgt af Malaysia og Filippinerne har indført forbud mod blandt andet plastikaffald fra vestlige lande, der ellers i en årrække har benyttet asien som et affaldsdumpingssted. Malaysia sendte tirsdag den 28 maj ti containere proppet med affald direkte retur, skriver globalnyt.dk.

Læs også: Genbrugsvirksomhed oplever massiv efterspørgsel på genbrugsplast

“Denne praksis er uretfærdig og uciviliseret og derfor beder vi udviklede lande om at gentænke deres metoder for affaldshåndtering og stoppe med at sende affald til andre lande”, siger Malaysias minister for energi, klima og miljø, Yeo Bee Yin, til Malay Mail.

Og Filippinerne har samme planer. Landet har kæmpet med Canada i flere år om 1.500 ton affald fordelt i containere, der nu er på vej retur efter en filippinsk trussel om at dumpe det i canadiske farvande.

Vi er ikke en losseplads
Efter det kinesiske forbud har vestlige lande benyttet sig af lokale virksomheder i Malaysia, Vietnam, Filippinerne og Indonesien til at deportere massevis af affald.  De virksomheder, der har modtaget skraldet, kommer til at betale for returneringen, siger Yeo Bee Yin:

“Malaysia vil ikke fortsætte med at være losseplads for udviklede lande og de, der er ansvarlige for disse ulovlige aktiviteter, er forrædere”.

Malaysia har udarbejdet en liste over de genbrugsvirksomheder i vesten, der har sendt skraldet – og den vil blive præsenteret for regeringerne, forklarer ministeren.

Læs også: Har affald en fremtid?

En ny international aftale ulovliggør eksport af plastikskrald uden modtagerlandets accept. Det betyder, at der ikke længere kan sendes affald gennem nationale virksomheder, selv for USA, som ellers ikke er med i aftalen, der blev indgået i maj.

- SDN

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00