Arkitekter har et stort ansvar for at skabe bæredygtighed i byerne

Danmark skal være det gode eksempel på byer med klimatilpassede bygninger, og her har arkitekterne en vigtig rolle som leverandører af innovative løsninger, mener Arkitektforeningens konstituerede direktør, Annette Blegvad. Konference i København i 2023 skal være ekstra drivkraft.

Arkitekterne har et stort ansvar for at sikre, at vores byer bliver bæredygtige i fremtiden, men Arkitektforenings konstituerede direktør, Annette Blegvad..

26.10.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

I midten af september blev det afgjort at København i 2023 skal være vært for den prestigefyldte arkitektkongres, UIA World Congress of Architects. Temaet for den danske udgave på kongressen er ‘Sustainable Futures’ med kongrestitlen ‘SHAPE 2023’, der står for ‘Sustainable and Humane Architecture, Planning and Environments’.

Læs også: Bæredygtighed skal give livskvalitet i byerne

Det er Arkitektforeningen, der skal arrangere kongressen, og herfra er formand Natalie Mossin stolt over valget af den danske hovedstad som værtsby, ligesom hun i en udtalelse på foreningens hjemmeside fremhæver bæredygtighedsaspektet ved at pege på, at hendes faggruppe ”… har meget at bidrage med til realiseringen FN's 17 Sustainable Development Goals”.

Netop arkitekternes rolle for at gøre byerne mere bæredygtige er også et centralt punkt for Arkitektforeningens konstituerede direktør, Annette Blegvad, der understreger, at emnet allerede fylder meget i faget.

"SDG’erne skal også på dagsordenen; det er jo en langsigtet proces, som det er naturligt at gøre status over i 2023”, siger Annette Blegvad med henvisning til UIA-kongressen i København om seks år. Foto: Nana Reimers/Arkitektforeningen.

Naturlig status i 2023
”Vi har et stort ansvar for at bidrage med innovative løsninger til de udfordringer som vores byer står overfor, og bæredygtighed er med rette et emne, som optager alle i vores branche meget, inkl. de studerende og ansatte på Arkitektskolen i København, som har det på skemaet”, siger hun og fortsætter:

”København og Danmark skal kunne vise de gode eksempler på klimatilpassede bygninger og byer, bæredygtige materialer, genanvendelse af byggeaffald, energieffektivitet etc. Og så skal SDG’erne også på dagsordenen; det er jo en langsigtet proces, som det er naturligt at gøre status over i 2023”, siger Annette Blegvad.

Lige så meget som byernes nye bygninger skal være bæredygtige på alle tænkelige parametre, så skal der i den grad også tænkes på miljø, klima osv. når den ældre bygningsmasse skal sættes i stand, påpeger Annette Blegvad.

Tænke hele vejen rundt
I et indspark fremhæver hun, hvordan flere af verdensmålene relaterer sig mere eller mindre direkte til renovering. ”Særlig relevant er mål #7 hvor bygninger og energieffektivitet helt konkret nævnes, men også mål #3 om sundhed og trivsel, #9 industri, innovation og infrastruktur, #11 bæredygtige byer og lokalsamfund og ikke mindst #13 klimaindsats er relevante”, skriver hun.

”Bæredygtige renoveringer et yderst vigtigt område, i høj grad fordi nybyggeriet i mange byer fremover vil være forholdsvis begrænset i forhold til, hvor mange bygninger, der skal renoveres. Og generelt skal vi tænke hele vejen rundt og fange alle muligheder”, siger Annette Blegvad.

Læs også: Danske byer som bæredygtige forbilleder

”Som arkitekter er vi vant til at tænke i helhedsløsninger og arbejde med design, planlægning og eksekvering. Der er jo lidt en fordom om, at vi kun tænker på form og æstetik, men vi vil gerne bruge de kommende år på at bevise, at det ikke er sandt. Jeg er overbevist om, at det vil ske rigtig meget de næste år”, slutter hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: bæredygtige byer

I verdens jagt på et bedre klima, renere luft og sundere mennesker, er klodens byer altafgørende. Her fortæller danske og udenlandske eksperter og partnere på CSR.dk om ny teknologi, tendenser og målsætninger, der skal skubbe udviklingen i den bæredygtige retning.

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00