Apples leverandører forpligter sig til ren energi

Apple har allerede nu overgået sit mål for vedvarende energi i forsyningskæden for 2020 med 44 leverandører forpligtet på området. Selskabet har også udstedt grønne obligationer for milliarder, ligesom man arbejder med opmagasinering af grundvand og genbrug af aluminium.

44 af Apples leverandører har nu forpligtet sig til at bruge 100 procent ren energi i produktionen til virksomheden. Foto: Apple.

12.04.2019

CSR.dk

44 af Apples leverandører har nu forpligtet sig til at bruge 100 procent ren energi i produktionen til virksomheden.

Det er næsten en fordobling af antallet og medfører at Apple overgår sit mål som var at inddrage fire gigawatt vedvarende energi i forsyningskæden inden 2020, og man anslår, at over endnu en gigawatt vil blive tilføjet inden for denne tidsramme. Det sker et år efter, at Apple meddelte, at alle deres globale anlæg forsynes med 100 procent vedvarende energi.

Listen med leverandører, der for nyligt har forpligtet sig, omfatter:

Advanced International Multitech, Arkema, AT&S, Bemis Associates, Biel Crystal (HK) Manufactory Ltd., BOE, Catcher Technology, Compal Electronics, Corning Incorporated, COSMO, DSM Engineering Plastics, ECCO Leather, Fastway Creation, Finisar, Goertek, Golden Arrow, H.B. Fuller, Hon Hai Precision Industry, Ibiden, Jabil, LEALEA Enterprise, Lens Technology, Lishen, Luxshare-ICT, Mega Precision, Nidec, Pegatron, Primax Group, Qorvo, Quadrant, Quanta Computer, RRD, RyPax, SanHuan, SDK, Solvay, STMicroelectronics, Sunway Communication, Sunwoda Electronics, Taiyo Ink Mfg. Co., tesa SE, TSMC, Wistron og Yuto.

Kilde: Apple.

“Hver gang en af vores leverandører vælger at deltage i vores indsats for at bekæmpe klimaændringer, kommer vi tættere på en bedre fremtid for den næste generation,” sagde Lisa Jackson, Apples Vice President for Environment, Policy and Social Initiatives og fortsætter:

“Vi har gjort det til en prioritet at holde vores leverandører ansvarlige i henhold til de samme miljøstandarder, som vi efterlever, og vi håber, at vores samarbejde vil vise andre, hvad der er muligt. Selvom vi er stolte af det resultat, vi kunne offentliggøre i dag, stopper vi ikke her”, siger hun.

I 2018 reducerede Apple sin samlede CO2-udledning for tredje år i træk. Det skete i høj grad som følge af virksomhedens Clean Energy Program for leverandører. Produktionen udgør 74 procent af Apples CO2-udledning, så initiativet hjælper deres leverandører med at øge energieffektiviteten og skifte til vedvarende energikilder.

Har udvidet leverandøruddannelsen
Apple har da også igangsat en række miljøinitiativer, der skal hjælpe til med at opnå deres mål.

Selskabet har bl.a. udvidet sin leverandøruddannelse og støtteinitiativer yderligere, blandt andet via Clean Energy Portal, en onlineplatform, der hjælper leverandører med at identificere vedvarende energikilder globalt. Over 100 leverandører er allerede registreret til at deltage på siden.

Virksomheden har også udstedt grønne obligationer for 16,5 mia. kr., hvilket er det største beløb for nogen amerikansk virksomhed. Dermed har virksomheden bidraget til 40 miljøinitiativer over hele verden. Det inkluderer projekter, som Apple har iværksat for at dække hele sit elektricitetsforbrug – fra og med januar 2019 stammer ca. 66 procent af den vedvarende energi, som Apple bruger, fra sådanne initiativer.

Læs også: Verdens mest klimaambitiøse virksomheder er fundet

Projekterne omfatter også hustage med solenergi i Japan, et grundvandsmagasin til opbevaring af vand i Oregon i USA og udviklingen af en legering i aluminium fremstillet af 100 procent genanvendt aluminium, som nu findes i de nyeste MacBook Air- og Mac mini-modeller.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup