Apple lancerer fond der skal støtte skovbrugsprojekter

Som et led i Apples egen klimastrategi lancerer koncernen nu en ny fond, der gennem blandt andet genoprettelse af ødelagte naturområder, skal opsamle store mængder CO2 fra atmosfæren.

19.04.2021

CSR.dk

Apple har et mål om at blive CO2-neutral i hele virksomhedens værdikæde senest i 2030. De 75 procent skal findes i produktionen, og de sidste 25 procent skal hentes igennem kompensation ved at plante træer, der kan optage CO2.

I forbindelse med kompensationsmålene præsenterede Apple for nyligt et initiativ til CO2-lagring ved navn Restore Fund, som er det første af sin slags. Det foretager investeringer i skovbrugsprojekter for at fjerne CO2 fra atmosfæren og for samtidig at give investorerne et økonomisk afkast. Der skydes 1,2 milliarder kroner ind i fonden, der er blevet lanceret sammen med Conservation International og Goldman Sachs.

Conservation International er medinvestor i fonden, og den sikrer, at projekterne lever op til strenge miljømæssige og sociale standarder. Goldman Sachs administrerer fonden.

Læs også: Novozymes arbejder intenst på løbende at optimere deres energiforbrug

“Investeringer i naturen kan fjerne kulstof langt mere effektivt – og meget hurtigere – end nogen anden nuværende teknologi. Da verden står over for den globale trussel, som klimaforandringer udgør, har vi brug for innovative nye tilgange, der kan reducere emissioner drastisk,” sagde Dr. M. Sanjayan, CEO for Conservation International.

Fonden skal blandt andet samarbejde med lokale naturfredningsorganisationer i Kenya for at genoprette ødelagte savanner i Chyulu Hills-regionen. Udover opsamling af CO2 vil det også komme lokalsamfund og dyrelivet til gode.

Apple arbejder desuden dedikeret med deres emballage. Siden 2017 kommer 100 procent af de nye træfibre, der bruges i Apples emballage, fra ansvarlige kilder.

Gennem samarbejde med The Conservation Fund og World Wildlife Fund har Apple forbedret forvaltningen af over 1 million hektar bæredygtige skove i USA og Kina siden 2015.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense