Apple er på 100 procent vedvarende energi

Butikker, kontorer, datacentre og andre faciliteter i 43 lande – alt hvad Apple driver, får nu sin strøm fra vedvarende energikilder, melder IT-giganten. Yderligere ni leverandører har desuden sluttet sig til jagten på ren energi.

Apples nye hovedkvarter i Californien kører på 100 procent vedvarende energi, bl.a. fra et 17 megawatt solanlæg på taget. Foto: Apple.

10.04.2018

CSR.dk

Den amerikanske IT-mastodont Apple – verdens mest værdifulde virksomhed – har meldt ud, at koncernen nu kører 100 procent på vedvarende energi. Det omfatter både butikker, kontorer, datacentre og diverse delte lejemål i 43 lande over hele verden, inkl. USA, Kina og Indien.

I Kina er disse solpaneler monteret højt over jorden, så græsset kan gro – og de lokale yakokser kan spise det. Foto: Apple.

Derudover har yderligere ni leverandører lagt sig fast på at drive al sin Apple-relaterede produktion med strøm fra fornybare kilder. Det samlede antal partnere i det samarbejde er nu på 23.

”Vi er fast besluttede på at efterlade en bedre verden end den, vi fandt. Efter års hårdt arbejde er vi stolte af at have nået denne markante milepæl. Vi vil fortsætte med at skubbe grænserne for hvad der er muligt med materialerne i vores produkter, hvordan vi genbruger dem, vores faciliteter og vores arbejder med leverandørerne for at inddrage nye, kreative og fremadskuende kilder til vedvarende energi, fordi vi ved at fremtiden afhænger af det”, siger Apples topchef, Tim Cook, i en pressemeddelelse.

Sammen med sine partnere arbejder Apple på adskillige projekter omkring vedvarende energi rundt om i verden. I parløb med lokale forsyningsselskaber bygger Apple solkraftanlæg og vindmølleparker, ligesom man er engageret i teknologi på vej frem, såsom brændselsceller og batterilagringsprojekter.

Flere leverandører slutter sig til sagen
Pt. har selskabet 25 vedvarende energi-anlæg i drift globalt med en total kapacitet på 626 MW. Yderligere 15 projekter er undervejs, hvilket vil mere end fordoble outputtet til 1,4 gigawatt. Apple har regnet sig frem til, at virksomhedens vedvarende energi-indsats siden 2011 har skåret 54 procent af drivhusgasudledningerne og sparet miljøet for hvad der svarer til 2,1 mio. ton CO2.

En af Apples leverandører af ren energi, Sunseap, driver solpaneler på tagene af over 800 bygninger i Singapore. Foto: Apple.

På leverandørsiden har Apple som nævnt nu 23 partnere, der har forpligtet sig til 100 procent vedvarende energi. Alene i 2017 resulterede deres indsats i over 1,5 mio. ton mindre CO2. Derudover har over 85 leverandører tilmeldt sig Apples Clean Energy Portal, som er en onlineportal, der skal hjælpe leverandørerne med at finde kommercielt sunde vedvarende energi-løsninger rundt om i verden.

Læs også: Lego når ny milepæl inden for vedvarende energi

Blandt de ni nye leverandører, der sigter efter 100 procent ren energi, fremhæver Apple bl.a. ECCO Leather, der er en del af den danske ECCO-koncern, og som producerer bløde lædervarer for Apple. Råvarerne er europæiske og selve fremstillingen foregår i Holland og Kina.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J