Apple er på 100 procent vedvarende energi

Butikker, kontorer, datacentre og andre faciliteter i 43 lande – alt hvad Apple driver, får nu sin strøm fra vedvarende energikilder, melder IT-giganten. Yderligere ni leverandører har desuden sluttet sig til jagten på ren energi.

Apples nye hovedkvarter i Californien kører på 100 procent vedvarende energi, bl.a. fra et 17 megawatt solanlæg på taget. Foto: Apple.

10.04.2018

CSR.dk

Den amerikanske IT-mastodont Apple – verdens mest værdifulde virksomhed – har meldt ud, at koncernen nu kører 100 procent på vedvarende energi. Det omfatter både butikker, kontorer, datacentre og diverse delte lejemål i 43 lande over hele verden, inkl. USA, Kina og Indien.

I Kina er disse solpaneler monteret højt over jorden, så græsset kan gro – og de lokale yakokser kan spise det. Foto: Apple.

Derudover har yderligere ni leverandører lagt sig fast på at drive al sin Apple-relaterede produktion med strøm fra fornybare kilder. Det samlede antal partnere i det samarbejde er nu på 23.

”Vi er fast besluttede på at efterlade en bedre verden end den, vi fandt. Efter års hårdt arbejde er vi stolte af at have nået denne markante milepæl. Vi vil fortsætte med at skubbe grænserne for hvad der er muligt med materialerne i vores produkter, hvordan vi genbruger dem, vores faciliteter og vores arbejder med leverandørerne for at inddrage nye, kreative og fremadskuende kilder til vedvarende energi, fordi vi ved at fremtiden afhænger af det”, siger Apples topchef, Tim Cook, i en pressemeddelelse.

Sammen med sine partnere arbejder Apple på adskillige projekter omkring vedvarende energi rundt om i verden. I parløb med lokale forsyningsselskaber bygger Apple solkraftanlæg og vindmølleparker, ligesom man er engageret i teknologi på vej frem, såsom brændselsceller og batterilagringsprojekter.

Flere leverandører slutter sig til sagen
Pt. har selskabet 25 vedvarende energi-anlæg i drift globalt med en total kapacitet på 626 MW. Yderligere 15 projekter er undervejs, hvilket vil mere end fordoble outputtet til 1,4 gigawatt. Apple har regnet sig frem til, at virksomhedens vedvarende energi-indsats siden 2011 har skåret 54 procent af drivhusgasudledningerne og sparet miljøet for hvad der svarer til 2,1 mio. ton CO2.

En af Apples leverandører af ren energi, Sunseap, driver solpaneler på tagene af over 800 bygninger i Singapore. Foto: Apple.

På leverandørsiden har Apple som nævnt nu 23 partnere, der har forpligtet sig til 100 procent vedvarende energi. Alene i 2017 resulterede deres indsats i over 1,5 mio. ton mindre CO2. Derudover har over 85 leverandører tilmeldt sig Apples Clean Energy Portal, som er en onlineportal, der skal hjælpe leverandørerne med at finde kommercielt sunde vedvarende energi-løsninger rundt om i verden.

Læs også: Lego når ny milepæl inden for vedvarende energi

Blandt de ni nye leverandører, der sigter efter 100 procent ren energi, fremhæver Apple bl.a. ECCO Leather, der er en del af den danske ECCO-koncern, og som producerer bløde lædervarer for Apple. Råvarerne er europæiske og selve fremstillingen foregår i Holland og Kina.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart