Apple er på 100 procent vedvarende energi

Butikker, kontorer, datacentre og andre faciliteter i 43 lande – alt hvad Apple driver, får nu sin strøm fra vedvarende energikilder, melder IT-giganten. Yderligere ni leverandører har desuden sluttet sig til jagten på ren energi.

Apples nye hovedkvarter i Californien kører på 100 procent vedvarende energi, bl.a. fra et 17 megawatt solanlæg på taget. Foto: Apple.

10.04.2018

CSR.dk

Den amerikanske IT-mastodont Apple – verdens mest værdifulde virksomhed – har meldt ud, at koncernen nu kører 100 procent på vedvarende energi. Det omfatter både butikker, kontorer, datacentre og diverse delte lejemål i 43 lande over hele verden, inkl. USA, Kina og Indien.

I Kina er disse solpaneler monteret højt over jorden, så græsset kan gro – og de lokale yakokser kan spise det. Foto: Apple.

Derudover har yderligere ni leverandører lagt sig fast på at drive al sin Apple-relaterede produktion med strøm fra fornybare kilder. Det samlede antal partnere i det samarbejde er nu på 23.

”Vi er fast besluttede på at efterlade en bedre verden end den, vi fandt. Efter års hårdt arbejde er vi stolte af at have nået denne markante milepæl. Vi vil fortsætte med at skubbe grænserne for hvad der er muligt med materialerne i vores produkter, hvordan vi genbruger dem, vores faciliteter og vores arbejder med leverandørerne for at inddrage nye, kreative og fremadskuende kilder til vedvarende energi, fordi vi ved at fremtiden afhænger af det”, siger Apples topchef, Tim Cook, i en pressemeddelelse.

Sammen med sine partnere arbejder Apple på adskillige projekter omkring vedvarende energi rundt om i verden. I parløb med lokale forsyningsselskaber bygger Apple solkraftanlæg og vindmølleparker, ligesom man er engageret i teknologi på vej frem, såsom brændselsceller og batterilagringsprojekter.

Flere leverandører slutter sig til sagen
Pt. har selskabet 25 vedvarende energi-anlæg i drift globalt med en total kapacitet på 626 MW. Yderligere 15 projekter er undervejs, hvilket vil mere end fordoble outputtet til 1,4 gigawatt. Apple har regnet sig frem til, at virksomhedens vedvarende energi-indsats siden 2011 har skåret 54 procent af drivhusgasudledningerne og sparet miljøet for hvad der svarer til 2,1 mio. ton CO2.

En af Apples leverandører af ren energi, Sunseap, driver solpaneler på tagene af over 800 bygninger i Singapore. Foto: Apple.

På leverandørsiden har Apple som nævnt nu 23 partnere, der har forpligtet sig til 100 procent vedvarende energi. Alene i 2017 resulterede deres indsats i over 1,5 mio. ton mindre CO2. Derudover har over 85 leverandører tilmeldt sig Apples Clean Energy Portal, som er en onlineportal, der skal hjælpe leverandørerne med at finde kommercielt sunde vedvarende energi-løsninger rundt om i verden.

Læs også: Lego når ny milepæl inden for vedvarende energi

Blandt de ni nye leverandører, der sigter efter 100 procent ren energi, fremhæver Apple bl.a. ECCO Leather, der er en del af den danske ECCO-koncern, og som producerer bløde lædervarer for Apple. Råvarerne er europæiske og selve fremstillingen foregår i Holland og Kina.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online