Ansøgningsrunde for partnerskaber er skudt i gang

Energistyrelsen har netop igangsat ansøgningsrunden for en etablering af partnerskaber, som skal fremme el, gas og brint i transportsektoren.

23.07.2014

CSR.dk

Energistyrelsen indkalder nu interessetilkendegivelser for partnerskaber og igangsætter hermed ansøgningsrunden for etableringen af partnerskaber, som skal fremme el, gas og brint inden for transport.

Ansøgningsrunden udmønter 23 millioner kroner til projekter, som markant øger udbygningen af infrastruktur og antallet af køretøjer på el- gas- eller brintområdet. Interessenter kan for eksempel være flådeejere, operatører, energiselskaber, bil- eller lastbilproducenter, myndigheder og lignende.

I energiforliget fra 2012 er der afsat 70 millioner kroner, som skal bruges til at fremme infrastruktur og køretøjer på el, gas og brint. I 2014 udmøntes 23 millioner kroner fordelt på 13 millioner kroner til el og 10 millioner kroner til gas. Herudover afsættes 10 millioner kroner til brændselscellebiler og fyldestationer i 2015. 

Læs også: Elbiloperatør indgår partnerskab med Shell

Interessetilkendegivelser inden for de tre typer partnerskaber skal indsendes inden den 8. september 2014. Indsendelse af interessetilkendegivelse er ikke en nødvendighed for at ansøge om midler fra puljen, men giver Energistyrelsen mulighed for at vejlede partnerskabet inden indsendelse af endelig ansøgning.

Mere information om partnerskabspuljen, herunder tidsplan og ansøgningsfrister samt information om puljen til mindre projekter med elbiler kan findes her. 

-RA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle