Annoncører vælger stadig i lav grad bureau efter ESG – men markedet modnes

Mindre end hver tiende annoncør vægter bæredygtighed og diversitet meget højt i deres marketingsbureauer. Dog skal branchen ikke hvile på ESG-laurbærrene, lyder det fra flere sider. Kravene kommer nemlig.

16.01.2023

CSR.dk

Som det har været tilfældet i mange år, svarer flest annoncører, at det er et marketingsbureaus evne til skabe resultater og vise forretningsforståelse, der er vigtigst, når de vælger en partner, mens bæredygtighed og diversitet kun er meget vigtigt for henholdsvis otte og seks procent.

Det viser MyImage Bureau 2023, som analysehuset MyResearch står bag, hvor 966 danske marketingsansvarlige har deltaget.  

Det betyder dog ikke, at bureauerne skal ligge på den lade sig, når det kommer til ESG. For ifølge undersøgelsen svarer henholdsvis 67 og 60 procent, at bæredygtig og diversitet har ’stor eller nogen betydning’ – en udvikling, som Karina Holm Henriksen, adm. direktør på bureauet We Love People, kun ser gå én vej:

Læs også: Forbrugerombudsmandens linje er juridisk skudsikker

”Her og nu svarer annoncører helt forventeligt i toppen, at deres bureau skal kunne levere resultater, det er jo det, vi er sat i verden for. At vi så også skal have styr på diversitet og agere bæredygtige, tror jeg bliver en hygiejnefaktor i fremtiden,” skriver hun i en mail til mediet Markedsføring.

Selvom annoncørerne ikke vurderer, at de vægter ESG højest og belønner bureauer, når de prioriteter bæredygtighed og diversitet, så kan bureauer, der forsømmer det, ende med at blive straffet for at være bagud og ikke at leve op til de nye minimumskrav.

”Men det tager tid. Som på mange andre områder inden for bæredygtighed tager det tid at modne markedet,” uddyber Karina Holm Henriksen og noterer, at udviklingen nu er på vej i udlandet.

”Vi allerede ser mange internationale annoncører, der efterspørger ESG-rapportering og vælger bureauer baseret på blandt andet diversiteten i medarbejdersammensætningen. I langt større grad, end hvad vi tidligere har forventet, og fra annoncører, der historisk ikke har haft dette fokus,” tilføjer Christian Stjerneklar, adm. direktør hos Kreativitet & Kommunikation, i et debatindlæg i Markedsføring.

Læs også: CSRD: Mål og rute er klar – hvor starter din virksomhed?

Det er netop de store, internationale virksomheder, der ofte starter disse typer tendenser og udviklinger, som løbende smitter af på det danske marked og modner det. En proces, som kommende EU-lovgivning også vil puste til, vurderer både Charlie Stjerneklar og Karina Holm Henriksen.

”Direktiv om bæredygtighedsrapportering (CSRD) øger, helt kort, kravene til rapportering om bæredygtighed, og indfører krav om revision og rapportering. I første omgang påvirker det ’kun’ de store virksomheder, men kravene flyder ned igennem leverandørlagene – også til bureauerne,” forklarer Charlie Stjerneklar.

”Som rådgivere indgår vi jo i annoncørernes værdikæde, og den skal de alle sammen kunne redegøre for i de kommende år,” tilføjer Karina Holm Henriksen.  

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

20.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter mennesker i centrum i ESG-indsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel fastholder fokus på den social bundlinje

Valified

Sponseret

Når dokumentation slår pris i udbud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby