Annoncører vælger stadig i lav grad bureau efter ESG – men markedet modnes

Mindre end hver tiende annoncør vægter bæredygtighed og diversitet meget højt i deres marketingsbureauer. Dog skal branchen ikke hvile på ESG-laurbærrene, lyder det fra flere sider. Kravene kommer nemlig.

16.01.2023

CSR.dk

Som det har været tilfældet i mange år, svarer flest annoncører, at det er et marketingsbureaus evne til skabe resultater og vise forretningsforståelse, der er vigtigst, når de vælger en partner, mens bæredygtighed og diversitet kun er meget vigtigt for henholdsvis otte og seks procent.

Det viser MyImage Bureau 2023, som analysehuset MyResearch står bag, hvor 966 danske marketingsansvarlige har deltaget.  

Det betyder dog ikke, at bureauerne skal ligge på den lade sig, når det kommer til ESG. For ifølge undersøgelsen svarer henholdsvis 67 og 60 procent, at bæredygtig og diversitet har ’stor eller nogen betydning’ – en udvikling, som Karina Holm Henriksen, adm. direktør på bureauet We Love People, kun ser gå én vej:

Læs også: Forbrugerombudsmandens linje er juridisk skudsikker

”Her og nu svarer annoncører helt forventeligt i toppen, at deres bureau skal kunne levere resultater, det er jo det, vi er sat i verden for. At vi så også skal have styr på diversitet og agere bæredygtige, tror jeg bliver en hygiejnefaktor i fremtiden,” skriver hun i en mail til mediet Markedsføring.

Selvom annoncørerne ikke vurderer, at de vægter ESG højest og belønner bureauer, når de prioriteter bæredygtighed og diversitet, så kan bureauer, der forsømmer det, ende med at blive straffet for at være bagud og ikke at leve op til de nye minimumskrav.

”Men det tager tid. Som på mange andre områder inden for bæredygtighed tager det tid at modne markedet,” uddyber Karina Holm Henriksen og noterer, at udviklingen nu er på vej i udlandet.

”Vi allerede ser mange internationale annoncører, der efterspørger ESG-rapportering og vælger bureauer baseret på blandt andet diversiteten i medarbejdersammensætningen. I langt større grad, end hvad vi tidligere har forventet, og fra annoncører, der historisk ikke har haft dette fokus,” tilføjer Christian Stjerneklar, adm. direktør hos Kreativitet & Kommunikation, i et debatindlæg i Markedsføring.

Læs også: CSRD: Mål og rute er klar – hvor starter din virksomhed?

Det er netop de store, internationale virksomheder, der ofte starter disse typer tendenser og udviklinger, som løbende smitter af på det danske marked og modner det. En proces, som kommende EU-lovgivning også vil puste til, vurderer både Charlie Stjerneklar og Karina Holm Henriksen.

”Direktiv om bæredygtighedsrapportering (CSRD) øger, helt kort, kravene til rapportering om bæredygtighed, og indfører krav om revision og rapportering. I første omgang påvirker det ’kun’ de store virksomheder, men kravene flyder ned igennem leverandørlagene – også til bureauerne,” forklarer Charlie Stjerneklar.

”Som rådgivere indgår vi jo i annoncørernes værdikæde, og den skal de alle sammen kunne redegøre for i de kommende år,” tilføjer Karina Holm Henriksen.  

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.06.2025Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

ESG-rapportering - måske ikke et krav til din virksomhed, men hvad siger kunderne og banken?

04.06.2025CSR.dk

Klage indsendt over Arlas ’vildledende klimatal og greenwashing’

03.06.2025CSR.dk

Groundley henter millioninvestering til grøn regnskabsplatform

03.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt samarbejde gør miljødata let tilgængeligt

30.05.2025CSR.dk

Flertal af Europas virksomheder er tilfredse med CSRD

26.05.2025CSR.dk

Brug af VSME kan stadig give solid rapportering

26.05.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering: start med de lavthængende frugter!

20.05.2025CSR.dk

Omnibuspakken kan spænde ben for grønne investeringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København