Analytiker: Equinor kan ’grønvaske sig’ ved at købe Ørsted

Med et køb af det danske energiselskab Ørsted til en anslået pris på over 360 mia. kr. kan norske Equinor (det tidligere Statoil) ’grønvaske sig’ ved at skabe opmærksomhed om sin indsats omkring vedvarende energi, spekulerer norsk analytiker. Den høje pris skræmmer dog.

Olie- og gasforretningen fylder klart mest for Equinor, som derfor med fordel kunne opkøbe Ørsted for at løfte sin grønne indsats, mener norsk analytiker. Foto: Equinor/Jamie Baikie og Michal Wachucik.

04.09.2019

CSR.dk

Han peger således på, at den statsejede norske energigigant, der hed Statoil indtil for et par år siden, og allerede er i gang med at løfte sin klimaindsats, bør se på et opkøb af danske Ørsted for på den måde at ’grønvaske sig’ yderligere, skriver Dagens Næringsliv.

Handlen vil blive en af de helt store – Ørsted har i øjeblikket en markedsværdi på omkring 280 mia. kroner på NasdaqOMXC, og med en præmie på 30 procent, som Sveen-Nilsen mener er realistisk, lander den samlede pris på over 360 mia. kr., hvilket selvsagt er en udfordring.

”Det vil overraske mig meget, hvis de (Equinor, red.) ikke har diskuteret en sådan mulighed eller andre lignende muligheder. Men det er klart, at den høje pris og størrelsen på Ørsted er en hæmsko for sådan et køb”, siger Sveen-Nilsen til DN.

Bør satse på grøn vækst
Baggrunden for Teodor Sveen-Nilsens forslag og det behov, han mener Equinor har for en frisk gang grønvaskning, er, at selskabets satsning på vedvarende energi i dag forsvinder i den omfattende olie- og gasforretning. Derfor ser han to muligheder for Equinor på området:

Enten må koncernen skille fornybar-aktiviteterne ud i sit eget selskab, sådan som man også gjorde med sin benzinstationsvirksomhed i Fuel & Retail, eller også skal man satse på kraftig vækst gennem et opkøb af en aktør som Ørsted, der nærmer sig en fuldstændig grøn omstilling.

”Jeg tror Equinor vil fortsætte med at bygge sten på sten inden for fornybar energi, men den del af virksomheden drukner lidt i alt det andet. Og værdimæssigt betyder fornybar-virksomheden ikke meget for værdisætningen af Equinor”, siger Teodor Sveen-Nilsen.

Derudover påpeger han, at en udskilning af den vedvarende energi vil være vanskelig. Dels er der ikke meget information om dens værdi, den aktuelle strategi er også en barriere, og endelig er forretningen heller ikke nær så moden, som Fuel & Retail var, da den blev skilt ud.

Læs også: PFA og PKA vil investere op mod 30 milliarder i Ørsteds bæredygtige projekter

”Fornybar-virksomheden har et højt kapitalbehov, tjener ikke penge og har sandsynligvis et betydeligt negativt cashflow”, siger Sveen-Nilsen til DN.

Ørsted har på nuværende tidspunkt ingen kommentarer til historien, oplyser Senior Press Officer Lasse Bjerre Sørensen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V