Analyse: Trods ambitiøse klimaplaner øger halvdelen af børsnoterede selskaber klimabelastningen

Nye tal fra Dansk Industri viser, at halvdelen af landets 44 største børsnoterede selskaber har øget deres CO2-udledning fra 2021 til 2022.

Hvis Mærsk tages ud af regnestykket, har virksomhederne tilsammen øget deres CO2-udledning med 11 procent. Arkivfoto..

31.07.2023

CSR.dk

Mens stribevis af danske virksomheder lancerer ambitiøse planer for at nedbringe deres CO2-udledning, viser en analyse fra interesseorganisationen Dansk Industri (DI) et andet mere nedslående billede.

DI har for første gang kortlagt klimabelastningen fra 44 børsnoterede virksomheder i Danmark, som også oplyser tal om deres udledninger fra driften.

Læs også: Nyt værktøj kortlægger virksomheders indirekte klimabelastning

Og her viser undersøgelsen, at de samlet set har reduceret deres udledninger med 2 procent fra 2021 til 2022, mens omsætningen i samme periode er steget med 33 procent.

Det skriver Finans.

Dog oplyser DI, at særlige omstændigheder hos Mærsk gør, at CO2-tallene står som værende faldet. Hvis man tager shippinggiganten ud af ligningen, har resten af virksomhederne tilsammen øget deres udledning med 11 procent.

Og det møder kritik fra flere parter – blandt andet fra Esben Lanthén, der er partner i konsulentvirksomheden Nordic Sustainability, som henviser til Parisaftalen, som omkring 200 regeringsledere besluttede sig for at etablere.

Læs også: Børsnoteret virksomhed planter kæmpeskov

”Vi må konstatere, at de store børsnoterede virksomheder som helhed ifølge denne analyse ikke lever op til den aftale, man indgik i Paris for otte år siden. Mange af dem bevæger sig endda den forkerte vej. Det er bekymrende,” siger han til Finans.

Samtidig hæfter partneren sig ved, at der i analysen kun er fokuseret på virksomhedernes udledning i scope 1 – altså det område, som forretningsledere selv har kontrol over.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online