Amerikanske stater boykotter grønne investeringer

Investeringsselskaber, der har fokus på bæredygtighed og ESG, bliver nu boykottet af flere stater i USA.

Ifølge Ted Cruz, der er senator i staten Texas, arbejder Blackrock blandt andet for en såkaldt woke dagsorden. Arkivfoto..

18.08.2022

CSR.dk

Grønne investeringer er blevet ramt af lidt af en modreaktion flere steder i USA.

En række republikansk ledede stater vælger nemlig nu at sortere pensionsselskaber og kapitalforvaltere, der ikke investerer i den fossile brændstofsindustri, fra.

Det skriver Børsen.

Her bliver hvert selskab konkret gennemgået ud fra et miljø-, socialt ansvarligt og ledelsesmæssigt udgangspunkt – også kaldet ESG, på det grundlag, at de arbejder for en såkaldt woke agenda.

Læs også: Danske investorer skal stemme om systemisk racisme i USA

Texas’ senator Ted Cruz har blandt andet anklaget topchefen i kapitalforvalteren Blackrock, Larry Fink, for at tage ”woke” beslutninger i forhold til investeringer.

Larry Fink har selv tidligere afvist i et årligt blev til investorer, at selskabet skulle arbejde for en social eller ideologisk dagsorden.

Men i kølvandet på staternes boykot er Blackrock nu begyndt at forsikre om, at virksomheden også har investeringer i den fossile industri – cirka 310 milliarder dollar.

Lidt af en kattepine
Staterne vil også snarligt have beviser for, at blandt andet Blackrock, Goldman Sachs, J.P Morgan, Wells Fargo og Morgan Stanley ikke aktivt vælger fossilindustrien fra – ellers vil der blive lukket for forretningssamarbejder.

På den anden side presser staten New York for Blackrock og kræver mere engagement til fordel for klimaet. Ellers vil staten trække sine penge ud af selskabet, hvilket svarer til omkring 62,5 millioner dollar.

Læs også: USAs løftede klimaambitioner udgør kæmpemulighed for danske virksomheder

Ifølge Eric Pedersen, chef for bæredygtige investeringer hos Nordea Asset Management, kan man kalde situationen for en kampfase.

“De forskellige kapitalforvaltere prøver på forskellig vis at sige, at de ikke har trukket tæppet væk under den fossile industri for fortsat at lave forretninger med de republikanske stater, men så er der de mere klimabevidste stater som Californien og New York. Amerikansk politik er ekstremt, de trækker virkelig fronterne skarpt op”, siger han til Børsen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup