Aldrig har den strøm, vi bruger, været mere grøn

Sidste år udledte danskerne i gennemsnit 96 gram CO2 pr. kWh. Det er ifølge Green Power Denmark rekordlavt og kun en fjerdedel af den CO2, vi udledte for ti år siden.

Ifølge foreløbige tal fra Green Power Denmark blev der udledt 363 gram CO2 pr. kWh i 2013 - til sammenligning blev der sidste år udledt 96. Foto: Green Power Denmark.

09.01.2024

CSR.dk

CO2-udledningen fra en gennemsnitlig kilowatt-time (kWh) var sidste år 23 procent lavere end i 2022 og 74 procent lavere end i 2013. Det viser foreløbige tal, Green Power Denmark har beregnet.

”Det er et tydeligt bevis på, at den grønne omstilling flytter noget. Det er markant mindre belastende for klimaet, når vi i dag bruger strøm i husholdningerne og industrien, end det var for bare få år siden,” siger Kristian Jensen, der er administrerende direktør i Green Power Denmark.

Læs også: Projekt undersøger ny ejerkonstellation ved vindmøller og solceller

Han mener, at en væsentlig forklaring på den lave CO2-udledning er, at produktionen fra solceller og vindmøller satte rekord – selvom rekorden godt nok blev sat ret sent i 2023.

”Det er især solcellerne, som har leveret mere energi i 2023. Det skyldes, at der blev stillet mange nye solceller op i slutningen af 2022 og første halvdel af sidste år. Desværre var det samme ikke tilfældet for vindmøllerne,” siger Kristian Jensen.

”De største skridt skal vi først tage nu”
Danmark importerer strøm fra nabolandene, når det er vindstille, og vi eksporterer, når der er gang i produktionen fra vindmøllerne. 

I de senere år er der også kommet flere vindmøller og solceller i nabolandene, og det er endnu en årsag til, at CO2-udledningen pr. kilowatt-time falder.

”Vi får vandkraft fra Norge, solenergi fra Holland og vindkraft fra Tyskland. Det er økonomisk og klimamæssigt en fordel, at vi udveksler strøm med hinanden. På den måde udnytter vi den vedvarende energi mest effektivt, og det er helt afgørende, når vi i de kommende år skal sænke CO2-udledningen yderligere – gerne ned på nul inden 2030,” siger Kristian Jensen.

I både Holland og Tyskland er andelen af vedvarende energi i elproduktionen nu steget til over 50 procent.

Læs også: Erhvervsministeren vil fjerne besværlige barrierer i den grønne omstilling

I de kommende år bliver en af de store udfordringer at få bilerne, industrien og varmesektoren til at bruge strøm. Det vil få strømforbruget til at stige markant.

”Den grønne strøm erstatter fossile brændsler. Og når det er vindmøller og solceller, som leverer den grønne strøm, vil vi opnå markante gevinster for klimaet. Vi er kommet langt i den grønne omstilling, men de største skridt skal vi først tage nu, siger Kristian Jensen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

13.10.2026CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense