Affaldstræ fra Elfenbenskysten er grønnere biomasse

Mens den globale appetit for træflis og -piller vokser betydeligt som følge af jagten på grønnere energikilder, stiller flere sig tvivlsomt overfor biomassens bæredygtighed. I Elfenbenskysten kan en mindre dansk virksomhed måske modbevise dette.

Træerne, der bliver lavet som til træflis og -piller bliver transporteret til Danmark og brændt til energi..

02.06.2020

CSR.dk

At fælde træer i et vestligt land i Afrika, der allerede er stærkt påvirket af skovrydning, for herefter at transportere det over havet ved hjælp af et klimatungt containerskib og endelig læsse det ind i et forbrændingsanlæg til varme og elektricitet, lyder nok ikke som en et drømmescenarie for den miljøbevidste energiforbruger. 

Det er imidlertid den forretningsmodel en lille dansk start up, med det franske navn Societé Bioenergie Cote D’Ivoire (SBIOCI), opererer efter. Virksomheden har fundet en måde at omvende træ-spild fra gummiplantager til biomasse. Det oplyser NEPCon.

“Det er affald. Når gummitræerne bliver 32 til 35 år gamle producerer de ikke længere gummi. En lille del af dem bliver måske brugt som brændsel til madlavning i lokale restauranter, men primært brænder det lokale bare træet”, siger Klaus Kroll, tidligere sikkerhedschef hos Mærsk, der nu driver SBIOCI sammen med forretningspartneren Bo Christensen. 

Læs også: Coop vil plante ti nye folkeskove

SBIOCI planlægger at eksportere 75.000 til 125.000 tons træflis årligt.

Massivt behov for biomasse 
Ideen om at konvertere affald fra anden produktion til biomasse falder på et tørt sted. For på trods af vækst i sol og vindenergi, så udgør biomasse ifølge the World Bioenergy Association hele 96 procent af markedet for grøn opvarmning, og skovbrugssektoren er den største bidragsyder til global bioenergi, hvor træprodukter står for 85 procent af al biomasse brugt til at producere energi. 

Efterspørgslen på det, man på engelsk kalder "woodfuel" er på det seneste steget kraftigt. Det samme er frygten for at det vil accelerere afskovning. Så er nye biomasse-produkter virkelig en god idé? 

Ifølge Poul Erik Morthorst, energiprofessor hos DTU og medlem af regeringens Klimarådet, er det korte svar "ja". 

"Jeg mener ikke, vi bliver i stand til at undvære træbaseret biomasse lige foreløbig. Vi har brug for kulstof - selv for at producere vedvarende energi. Vi mener affaldstræ er en meget brugbar form for biomasse, for det ville også udløse CO2, hvis det bare blev liggende på jorden og nedbrød sig selv der. Så det er et glimrende råstof for energisektoren," siger han. 

For at kunne modtage skattefradrag skal danske biomasseimportører kunne fremvise en 72 procents CO2-reduktion sammenlignet med de fossile brændstoffer, der erstattes, vel at mærke i en sammeligning af  hele forsyningskæden, herunder transporten over hav, størrelsen på det fragtede gods og den relative energieffektivitet.

Certificering er en stor hjælp
Dermed ikke sagt at biomasseproduktion baseret på træaffald er uden problemer. I virksomheden i Elfenbenskysten er man bevidst om udfordringerne med at sikre, at produktet faktisk er bæredygtigt, med arbejdsmiljø og -sikkerhed, og med børnearbejde hos små, især familiedrevne landbrug og retten til organisering mm. 

Af den grund har SBIOCI arbejdet med og for nylig modtaget en SBP-certificering (Sustainable Biomass Program), og man kan se, at medarbejderne nu har nyt sikkerhedsudstyr, de modtager en betydeligt højere løn og ledelsen opfordrer dem aktivt til at melde sig ind i en fagforening. 

Og så har certificeringen fået virksomheden og deres produkt "i den rigtige kasse", som de siger, så de dukker op, når kunder leder efter en leverandør af den eftertragtede bæredygtige biomasse. 

- EHS/HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup