Aarhus klimainvesterer for 1,4 milliarder

Den jyske hovedstad har gang i adskillige klimatilpasningstiltag, der skal sikre byen mod oversvømmelser. Senest er et 900 meter langt kæmperør blevet færdigt.

Aarhus Å er et centralt værktøj, når byen i fremtiden skal håndtere store vandmængder fra forventede skybrud..

21.08.2015

CSR.dk

Gennem de senere år har Aarhus, i lighed med en række andre danske byer, oplevet store skybrud med massive oversvømmelser og voksende millionregninger for oprydning til følge. Derfor har bystyret besluttet sig for at investere i alt 1,4 milliarder kroner over 10 år frem til 2020 i en lang række tiltag, der skal sikre byen mod fremtidige vandmasser, når de største regnskyl rammer den jyske østkyst, skriver TV2 Østjylland.

Læs også: Ny klimapartner til Aarhus Kommune

Arbejdet med klimaplanerne har stået på siden 2010 og et af de seneste projekter, der er blevet færdiggjort, er et 900 meter langt rør, 10 meter under jorden og 2,2 meter i diameter, der løber hele vejen under byen og kan lede store mængder regn og spildevand væk fra de centrale områder omkring Aarhus å.

Og for at tage imod vandmængderne har det kommunalt ejede selskab Aarhus Vand, der også er bygherre på kæmperøret, anlagt otte nye spildevandsbassiner, der kan opmagasinere det urensede vand indtil der er plads i byens renseanlæg.

Tidligere er vandet blevet ledt direkte ud i åen og videre ud i havnen, men med de nye tiltag vil vandkvaliteten her blive løftet op på et niveau, hvor man faktisk vil kunne bade i det, sådan som man kender det fra København.

Et andet nyligt færdiggjort tiltag relateret til de konsekvenser ved klimaforandringerne, Aarhus forventer at skulle imødegå, er det sluseanlæg med tilhørende dige, kommunen har opført ved Dokk 1, byens nye hovedbibliotek, hvor Aarhus Å munder ud i havnen. Anlægget skal holde havvandet ude fra midtbyen ved højvande og samtidig gøre det muligt at kontrollere vandstanden i åen.

Læs også: Aarhus vil ikke længere være Fairtrade-by

Slusen lukker automatisk, når vandstanden er 1,4 m over normal vandstand. Med diget på plads, kan vandet i Aarhus Bugt frem over stige 2,5 meter over daglig vandstand uden at skabe oversvømmelse i midtbyen. Den højeste vandstand, der nogensinde er målt i bugten, er 1,8 meter over normalen.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online