Aalborg Portland investerer sin første – men ikke sidste – milliard i bæredygtighed

Aalborg Portland investerer 1 milliard i den grønne omstilling frem mod 2025. Men de virkelig store investeringer og effekter ser vi først i sidste halvdel af årtiet, fastslår cementproducenten.

25.06.2021

CSR.dk

Sidste år vedtog Aalborg Portland et mål om at udlede mindst 30 procent mindre CO2 inden 2030. Planen for, hvordan de skal nå i mål, er netop blevet mere konkret, ligesom der bliver lagt flere penge i arbejdet.

Frem mod 2025 vil cementproducenten investere 1 milliard kroner i udviklingen og implementeringen af bæredygtige tiltag, hvoraf 850 millioner bliver investeret fra i år og indtil 2023.

Læs også: Novozymes arbejder intenst på løbende at optimere deres energiforbrug

Det skyldes, at grøn omstilling er en langsigtet investering hos Aalborg Portland, som ikke blot har en længere indfasningsperiode, men som man også først for alvor vil se effekten af på den anden side af 2025, forklarer direktør Michael Lundgaard Thomsen.

Det skriver Licitationen

”Omstillingen til en bæredygtig cementproduktion er kompleks, og det kræver en kombination af mange forskellige tiltag”, påpeger han.

Reelle reduktioner
I koncernens forsknings- og udviklingsafdeling vil man i de kommende år have et stort fokus på at udvikle cementtyper, der udleder langt mindre CO2, end den ellers CO2-tunge produktion gør i dag.

Det hænger sammen med Michael Lundgaard Thomsens mål om, at Aalborg Portland ikke blot skal kompensere for sine høje emissionstal, men også gøre noget ved dem.

Læs også: Den danske undergrund rummer enormt potentiale for CO2-lagring

“Vi skal som firma og industri arbejde med reelle reduktioner. Vores ansvar som virksomhed er at arbejde med, hvad vi kan gøre for at lave reelle reduktioner og lade være med at bruge for meget energi på at købe kompensation”, udtaler han til Børsen

Derfor satser virksomheden også på at udfase CO2-udledende brændsler i produktionen. I stedet skal vindmøller sættes op ved siden af produktionsfaciliteterne i Aalborg, mens en ny gasledning skal gøre det muligt, at biogas tager over for de fossile brændstoffer.

Den afgørende teknologi
På den anden side af sommeren, regner man med at få en udmelding fra regeringen i forhold til en helt ny teknologi, der er helt afgørende for, at virksomheder kan blive klimaneutrale. Den vil betyde, at man kan opfange og lagre CO2.  

Udmeldingen er længe ventet, og i Aalborg Portland venter man også på at kunne begynde at investere i teknologien, der er essentiel for en storudleder som cementproducenten selv.

Læs også: Anlæg til opsamling af CO2 på Amager Bakke kan blive afgørende for Københavns CO2-mål

Det er nemlig ikke realistisk, at Aalborg Portland går i gang uden opbakning fra både Folketinget og andre virksomheder, mener Michael Lundgaard Thomsen. Det er den nødvendige skalaring og investering alt for stor til. I stedet vil Michael Lundgaard Thomsen og hans koncern være klar til at foretage de helt store investeringer på den anden side af 2025, når teknologien er mere moden – og de er flere om at dele udgifterne.

“Vi satser på, at der bliver afsat midler til et større fyrtårnsprojekt, så vi laver et større fyrtårnsanlæg. Og så er der anlæg for at lave den store investering sidst i 20’erne/starten af 30’erne,” afslutter han overfor Børsen.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup