187 lande underskriver aftale om dumpning af plastikaffald

Fremover skal man indhente samtykke fra de lande, hvortil man sender plastikaffald. Det er konsekvensen af en ny FN-aftale, som 187 lande for nyligt underskrev i Geneve.

D. 10. maj om aftenen indgik 187 lande i Geneve i Schweiz en aftale om at begrænse mængden af plastik, som rige lande dumper i verdens fattigste lande..

14.05.2019

CSR.dk

Om aftenen d. 10. maj 2019 indgik 187 lande i Geneve i Schweiz en aftale om at begrænse mængden af plastik, som rige lande dumper i verdens fattigste lande.

Det skriver Jyllands-Posten.

Læs også: Mangel på erfaring bremser genanvendelse af plastikaffald

Aftalen påbyder lande at indhente samtykke fra de lande, hvortil de sender forurenet, blandet eller ikke-genanvendeligt plastaffald. I dag kan lande sende lavkvalitets plastikaffald til private i udviklingslande uden godkendelse fra landenes regeringer.

Tal på plastik

Den akkumulerede, globale produktion af plastik var i 2015 på 448 millioner tons. Heraf er 44 procent produceret siden år 2000.

Under 20 procent af verdens plastik bliver genbrugt. Europa genbruger mest – i USA er det kun ni procent af plastikaffaldet, der ryger til genanvendelse.

Hvert år ender 4-12 millioner tons plastik i havet.

I 2012 gik omkring otte procent af verdens olieproduktion til at producere plastik. Både til produktet selv og som energiforsyning til fabrikationen. Det tal regner man med vil stige til 20 procent inden 2050

Kilde: National Geographic

”Vi kan se, at affald fra USA bare hober sig op i landsbyer i disse lande, som tidligere primært har været landbrugssamfund”, siger Claire Arkin, talskvinde for miljøorganisationen Gaia, der støtter aftalen, til The Guardian.

Plastaffaldsudfordringen er blevet langt mere synlig, efter at Kina, som stadig er verdens største importør af plastaffald, fra 1. januar 2018 holdt op med at tage imod en række plastfraktioner. Man forventer, at Kinas nye politik på området vil have flyttet rundt på mere end 120 millioner tons plastik inden 2030.

Allerede nu er affaldskapaciteten i en række sydøstasiatiske lande, som f.eks. Thailand, Malaysia, Vietnam og Indonesien, langt overskredet og i USA og Europa leder affaldseksporterende lande hektisk efter andre købere. Det skriver National Geographic. 

USA argumenterede mod aftalen
Aftalen sikrer, at ikke-genanvendeligt plast nu er en del af Basel-konventionen. Den er USA til gengæld ikke en del af. Derfor havde USA heller ikke stemmeret i forbindelse med vedtagelsen.

Ifølge The Guardian argumenterede USA imod aftalen, fordi det ifølge landet ville have store konsekvenser for handlen med plastikaffald. Ingeniøren skriver, at USA "...dog stadig vil være påvirket af aftalen, da det nu er meget svært at finde et land at eksportere sit affald til uden en godkendelse fra landets myndigheder".

FNs miljøorganisation UNEP er begejstret. Og FN's mand på Basel-konventionen, Rolph Payet, udtaler at aftalen er historisk, fordi lande har forpligtiget sig til at monitorere, hvor deres plastikaffald ender, når det forlader landenes grænser.

Også miljø og dyreværnsorganisationen WWF International hilser aftalen velkommen - men det er kun et skridt i den rigtige retning, siger de.

Læs også: Kinas plastikstop får alvorlige konsekvenser for Europa

”Det, som vi - og planeten - har brug for, er en omfattende traktat til at håndtere den globale plastikkrise”, siger organisationens generaldirektør, Marco Lambertini til The Guardian.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online