135 europæiske virksomheder vil fremme genanvendelsen af plast

The Circular Plastics Alliance arbejder på at finde løsninger til, hvordan Europa gennem frivillige initiativer i industrien kan fremme genanvendelsen af plast. I dag har 135 virksomheder underskrevet alliancens forpligtende erklæring, bl.a. Arla Foods, Orkla og Unilever.

Indtil nu har 135 europæiske virksomheder underskrevet The Circular Plastics Alliances erklæring om at fremme genanvendelse af plastik. Foto: Jennifer Jacquemart..

17.10.2019

CSR.dk

Det skriver Idag.dk.

Bag erklæringen står The Circular Plastics Alliance, der blev lanceret af EU-Kommissionen i december 2018. Alliancens primære fokus er at finde løsninger til, hvordan Europa gennem frivillige initiativer i industrien kan nå målet om at benytte 10 millioner ton genanvendt plast inden 2025.

”Jeg byder industriens forpligtelse til at gentænke måden, vi producerer og bruger plastik, velkommen. Med effektiv genanvendelse af plastik vil vi rydde op på planeten og bekæmpe klimaforandringerne ved at udskifte fossile brændstoffer med plastikaffald i produktionskæden”, siger vicepræsident i EU-Kommissionen, Frans Timmermans, ifølge Industry Europe.

Blandt de 135 virksomheder, der har underskrevet erklæringen, finder man også de store koncerner Arla Foods, Orkla og Unilever. Dermed forpligtet de sig til både at designe produkter og emballage, der kan genanvendes, bruge mere genanvendt plast og øge efterspørgslen på genanvendt plast.

”Plastik er et godt materiale til emballage, men vi må sørge for, at det bliver genanvendt og ikke havner i naturen. Vi sætter stor pris på det fælleseuropæiske initiativ. Branchen og myndighederne bliver nødt til at samarbejde for at etablere cirkulære værdikæder for plastik”, siger direktør for bæredygtighed hos Orkla, Ellen Behrens, i en pressemeddelelse.

Må ikke gå på kompromis med fødevarekvaliteten
Men det er ingen nem proces at reducere forbruget af plast, hvis man samtidig vil opnå bæredygtig produktion og så lidt madspild som muligt, lyder det fra Arla.

”Vi er nødt til at sikre, at emballage stadig beskytter fødevarerne, kvaliteten og friskheden for at undgå madspild. Det går vi ikke på kompromis med”, lyder det på Arla Foods hjemmeside.

Arla har et erklæret mål om, at 100 procent af den emballage, der omslutter et Arla-produkt, skal være genanvendelige i 2025.

Både Arla Foods og Orkla siger, at samarbejde mellem fødevaresektoren, myndigheder og organisationer er afgørende for arbejdet med en reduktion af konventionelle materialer og mere genanvendelse.

Orkla har da også allerede flere initiativer, der skal hjælpe med at øge genanvendelsen af plast. Bakkerne til Naturli’s plantebaserede fødevarer består således af 80 procent genbrugsplast, ligesom at Orkla er med i forskningsprojektet FuturePack, som skal udvikle ny kompetence og teknologi for at gøre fremtidens plastemballage mere miljøvenlig, mere biobaseret og med mere genanvendt plast.

Orklas engagement i plastagendaen er led i selskabets mål om, at al emballage fra virksomhedens produkter i 2025 skal være 100 procent genanvendelig. Samtidig er målet, at 75 procent af emballagen skal være lavet af genanvendt materiale. For plastikemballage er målet for genanvendelighed 50 procent.

Læs også: Klimavenlig mælkekarton skal gøre Arla førende inden for bæredygtighed

The Circular Plastics Alliances erklæring ligger fortsat tilgængelig på EU-Kommissionens hjemmeside. Håbet er, at flere virksomheder med tiden vil tilslutte sig.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe