1000 unge skal finde løsninger til FN’s Verdensmål

I slutningen af maj stikker 1000 unge fra hele verden hovederne sammen i et forsøg på at udvikle løsninger til FN’s Verdensmål. Det hele foregår på UNLEASH-konference i Singapore, hvor også fem grønne ildsjæle fra Danmark skal deltage.

For andet år i streg afholder UNLEASH en konference for 1000 unge fra hele verden. Blandt deltagerne er fem danske unge, der alle frivilligt bidrager til flere bæredygtige løsninger i deres lokalmiljø. Nu skal de en tur til Singapore for at mødes med andre, der deler samme passion. Arkivfoto..

29.05.2018

CSR.dk

Fra den 30. maj til 6. juni udgør Singapore mødestedet for 1000 unge fra hele verden, der i fællesskab skal finde innovative løsninger på at nå FN’s Verdensmål. I samarbejde med en række virksomheder, forskere og organisationer skal de unge forsøge at bekæmpe nogle af verdens presserende udfordringer som ressourcespild og overbefolkede storbyer.

Det er andet år i træk, at konferencen UNLEASH danner rammerne for denne grønne ideudveksling, hvor ildsjæle på tværs af brancher går sammen om at sikre en bedre fremtid for de næste generationer. Sidste års debut var i Danmark, hvorfra eventet stadig produceres. 

Læs også: ”Vi vil være en innovationsmaskine under SDG’erne”

”UNLEASH er et godt eksempel på et initiativ, som skaber en platform, hvor unge kan engagere sig og arbejde med konkrete løsninger. Helt centralt er udviklingen af et globalt mindset blandt unge, hvor de aktivt tager stilling til, hvilken rolle de selv har, og til hvordan de kan bidrage til samfundet”, siger Anne-Marie Skov, direktør i tuborgfondet, der støtter arrangementet.

Tuborgfondets ambition er, at alle unge skal kende og engagere sig i verdensmålene. Det er også en af grundene til at fondet bakker op om den internationale konference.

De fem ildsjæle, som Tuborgfondet sender til UNLEASH i Singapore, er:

  • Andreas Kristian Gjede, medstifter af Student & Innovations House. Huset skaber rammerne for en ny platform for studenterengagement og bygger broer mellem sektorer. 
     
  • Annette Lendal, som er PA og rådgiver i miljøorganisationen Plastic Change, der er en ny bevægelse omkring bæredygtig brug af plastik.
     
  • Eva Schultz Hansen, som arbejder hos Spejderne, hvor hun er i gang med at udvikle en projektledelsesuddannelse til Ungdomsøen.
     
  • Torben Vinter, leder af Frontløberne, som er en ungekulturplatform i Aarhus, der har fokus på at få unge til at engagere sig i deres by gennem kulturelle fællesskaber.
     
  • Talita Elvang, der er projektleder for Akademiet for Social Innovation, som er en platform for tværsektorielt samarbejde, som Frivilligrådet og Tuborgfondet har startet op.
    Kilde: Tuborgfondet

Fem danske unge skal pakke kufferten med bæredygtige ideer
Også fem engagerede unge fra Danmark skal deltage i dette års event. Fælles for alle fem er, at de alle ønsker at gøre verdenen til et mere bæredygtigt sted.

En af dem er Andreas Kristian Gjede, der er medstifter af foreningen Student & Innovation House. Indrettet i den gamle politigård på Frederiksberg er foreningen et samlepunkt for offentlige og private, som ønsker at nytænke samfundets udfordringer. Og lige netop erfaringer fra huset har Andreas tænkt sig at trække på ved konferencen.

”Min store passion er at dyrke de fællesskaber og det engagement, der skubber verden i en bedre retning lokalt såvel som globalt. Derfor er jeg også spændt på at deltage i UNLEASH 2018, fordi det arrangement for mig står som en manifestation af fællesskab og engagement, når unge fra hele verden samles om at skabe en mere bæredygtig verden”, siger Andreas Kristian Gjede.

Læs også: Danske NGO'er arbejder seriøst med verdensmål

Ud over de fem unge ildsjæle fra civilsamfundet, går Tuborgfondets støtte også til at sende et tilsvarende antal engagerede unge fra Carlsberg Group til konferencen. De unge fra Carlsberg kommer fra hhv. Vietnam, Rusland, Frankrig, Polen og Denmark.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.20263H Law

Sponseret

Status på EU’s Green Claims Directive: På pause - men ikke uden betydning

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Schneider Electric
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus