100 virksomheder leder efter forretning i affald

Design, der gør at materialer kan adskilles og genanvendes, er vejen frem, når man skal omstille byggebranchen til cirkulær økonomi og nedbringe forbruget af CO2. I et nyt green paper viser fem ud af partnerskabet Circle House Labs 100 virksomheder, hvordan.

Den enes affald er den andens materialer. Her et bjerg af plastaffald hos Stena Recycling. Foto: Stena Recycling/Circle House Lab.

18.08.2020

CSR.dk

Firs procent af et produkts miljøpåvirkninger afgøres i designfasen. Det ved Stena Recycling, der genvinder fem millioner tons materialer hvert år og rådgiver andre virksomheder om, hvordan de kan udvikle produkter, der kan genanvendes. Som fx nemlig.com, Danfoss eller hjælpemiddelvirksomheden Ropox.

”Det, som andre ser som affald, ser vi som en forretning. Og en vigtig del af vores virksomhed handler om at rådgive kunderne om, hvordan de designer deres produkter, så de kan få så høj en værdi ud af restmaterialerne som muligt,” forklarer arbejdsmiljø- og miljøchef Lise Lyngfelt Molander fra Stena Recycling.

Hvad kan design for adskillelse?
Stena Recycling er en af de over 100 virksomheder, der i partnerskabet Circle House Lab, udvikler løsninger, der kan nedbringe udledningen af CO2 og overforbruget af naturlige ressourcer i byggebranchen. Eller med andre ord omstille branchen til cirkulær økonomi.

Design for adskillelse indebærer, at byggerier, byggesystemer, byggekomponenter og materialer konstrueres og behandles, så de kan skilles ad igen og genbruges eller genanvendes. Alt sammen for at mindske mængden af affald og øge fleksibiliteten i byggeriet.

Senest har partnerskabet sat fokus på design for adskillelse, der er en forudsætning for cirkulær økonomi i byggeriet. Det forklarer Kasper Guldager, direktør i 3XN/GXN, der sammen med CSR-rådgiver Tine Lange, Responsible Assets, har taget initiativ til partnerskabet:

”Design for adskillelse er en af de mest lovende modeller for, hvordan vi skaber øget værdi i byggeriet. Det minimerer byggeriets miljøbelastning og skaber merværdi i form af øget fleksibilitet og mindre spild.”

Videndeling kan give konkurrencefordele
Circle House Lab sætter i et nyligt offentliggjort Green Paper fokus på netop design for adskillelse og rammevilkårene for at udvikle det marked, som allerede findes rundt om denne disciplin.

I Green Paperet indgår ud over Stena Recycling og hjælpemiddelvirksomheden Ropox, boligselskabet Lejerbo, vinduesproducenten VELFAC, og arkitektvirksomheden Arcgency, der blandt andet står bag containerbyggerier som Cph Village på Refshaleøen.

Green Paperet med cases og anbefalinger kan hentes på https://bit.ly/CHLGP03 .

Tine Lange peger på, at dansk byggeri kan have en konkurrencefordel ved at gå foran og dele viden om, hvad der virker i forhold til design for adskillelse:

”CO2-reduktion og genanvendelse af ressourcer står højt på den politiske dagsorden, både nationalt og internationalt. Når virksomhederne i Circle House Lab udvikler og deler viden om løsninger og forretningsmodeller, bidrager det til at give Danmark en stærk position i
byggesektoren.”

Om Circle House Lab
Circle House Lab er et partnerskab bestående af over 100 virksomheder fra den danske byggeindustri. Partnerskabet er åbent for alle, der ønsker at bidrage til, at dansk byggeri bliver førende inden for cirkulære løsninger.

Circle House Lab er finansieret af Realdania og Miljøministeriets MUDP-midler. Følg med i, hvad der sker hvornår på: bloxhub.org/circlehouselab

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online