10 nordiske havne i ny bæredygtighedsalliance

Havnene i København, Aarhus og Esbjerg er de danske repræsentanter i et nyt nordisk bæredygtighedssamarbejde, hvor de i alt 10 deltagende havne forpligter sig til at samarbejde om at gøre deres drift mere bæredygtig.

Københavns havn er blandt deltagerne i det nye nordiske samarbejde, der skal gøre havnene mere bæredygtige. I 2020 begynder arbejdet med at etablere et landstrømsanlæg til DFDS' skibe. Foto: CMPort.

13.11.2019

CSR.dk

Klodens havne er bindeled mellem land og vand, og knudepunkter for global handel, med masser af trafik og et stort klimaaftryk til følge. Derfor spiller havnene også en central rolle, når det kommer til at indfri såvel FN’s Verdensmål som temperaturmålsætningen fra Parisaftalen.

Læs også: Danske Havne øger sit fokus på grøn omstilling

På den baggrund er 10 nordiske havne nu gået sammen i alliancen Nordic Ports for a Sustainable Future, der ’anerkender behovet for handling’ og at de deltagende havne skal gå forrest i arbejdet med at skabe den nødvendige forandring.

Det handler først og fremmest om samarbejde havnene imellem, og derfor agter de forskellige havnemyndigheder fremover at diskutere og dele information og best practices om eksempelvis energiforbrug og alternative energikilder, reduktion af forurening og fremmelse af biodiversitet.

Fra Danmark deltager havnene i København (hvor landstrøm til i hvert fald DFDS’ skibe nu for alvor nærmer sig), Aarhus og Esbjerg, og her er man klar til at påtage sig opgaven, med det tætte samarbejde som et afgørende parameter.

”Bæredygtig udvikling er en betragtelig udfordring – men også en udvikling, der rummer stort potentiale og muligheder. Ansvarlig forretningsførelse kalder på innovative måder at tænke og arbejde på. For at sætte fart på løsningerne på bæredygtighedsområdet, er vi nødt til at skabe stærke partnerskaber. Denne aftale signalerer en stærk vilje blandt nogle af de største havne i Norden til at agere samlet”, siger CEO for Copenhagen Malmö Port, Barbara Scheel Agersnap.

Hun får opbakning fra Sydvestjylland, hvor man i Esbjerg Havn ifølge direktør Dennis Jul Pedersen længe har arbejdet med bæredygtighed som ”et helt centralt fokusområde”, men samtidig erkendt, at de store forandringer kræver ligesindede legekammerater.

”Det er ikke en opgave, vi kan løfte alene, og derfor er partnerskaber så afgørende. Både med vores kunder og samarbejdspartnere. Men også med andre havne, fordi det giver os mulighed for at udveksle erfaringer, som kan sætte turbo på udviklingen,” siger han.

Læs også: Aarhus Havn arbejder for at etablere et landstrømsanlæg

Udover de danske havne er deltagerne i det nye samarbejde Oslo, Helsinki, Torshavn, Reykjavik, Göteborg, Malmø, Stockholm og Helsingborg.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online