10 år med etisk handel - Verdensmål og partnerskaber i centrum

Verdensmålene var i centrum ved DIEHs markering af sit 10 års jubilæum. Finansministeren kaldte dem ’verdens vigtigste dagsorden’, og værdien af partnerskaber blev fremhævet fra flere sider.

Finansminister Kristian Jensen var konferencens første taler, og lagde bl.a. vægt på vigtigheden i at få det private erhvervsliv til at støtte op om at opnå FN’s udviklingsmål. Foto: Anders Kampmann.

25.04.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Samtlige 148 stole – og et par bænke – i Fællessalen var optaget, da Kirsten Brosbøl (S) i sin egenskab af formand for Folketingets Tværpolitiske Netværk for Verdensmålene bød de mange gæster velkommen og præsenterede eftermiddagens første taler, finansminister Kristian Jensen (V), der gjorde status for indfrielsen af FN’s 17 verdensmål (SDG’erne), her godt 2½ år efter vedtagelsen i New York.

”SDG’erne er verdens vigtigste dagsorden, fordi de rummer et paradigmeskift fra de gamle MDG’er (Millennium Development Goals, red.), som kun fokuserede på udviklingslandene, til at inddrage hele verden og det aftryk, vi alle sammen sætter på kloden”, sagde han og fortsatte:

”Før var det erhvervspolitik gennem udviklingspolitik, men nu er det omvendt, og deri ligger et kæmpe potentiale for danske virksomheder. Faktum er, at al bistand og filantropi ikke er nok til at opnå målene, og derfor skal vi have markedskræfterne i spil også. Her er partnerskaber som dem, bl.a. DIEH er med til at skabe, helt afgørende”, sagde Kristian Jensen.

Derudover anerkendte han også en utilfredshed med det første års fremskridt med regeringens handlingsplan på området, bl.a. fordi for få uddannelser inddrager SDG’erne, ligesom han pegede på de ”nationalistiske tendenser” rundt om i verden som noget, der gør ham pessimistisk ift. at opnå målene.

Den moderne virksomhed har ikke råd til at ignorere SDG’erne

Mikkel Stenbæk Hansen

Mulighedsbillede i stedet for trusselsbillede
Fra netop erhvervslivets side præsenterede COOPs formand, den nyligt genvalgte Lasse Bolander, etisk handel i et detailhandelsperspektiv. I tråd med finansministeren betonede han værdien i partnerskaber, sådan som SDG 17 også efterlyser.

”Vi kan ikke løse alle problemerne alene, eller ramme samtlige mål, vi fokuserer på dem, vi er gode til. Derfor har vi brug for samarbejde mellem virksomheder, myndigheder, NGO’er osv., sådan som det har været afgørende for os i Kenya”, sagde han med henvisning til det kafferisteri, COOP lancerede i landet i efteråret 2016.

”Når det kommer til virksomheder, så er kommunikationen og vinklingen meget vigtig. Det er simpelthen betydelig lettere at få kommercielle samarbejdspartnere ombord, hvis man kan tegne et mulighedsbillede i stedet for et trusselsbillede”, tilføjede Lasse Bolander.

Et panel bestående af CSO Morten Lehmann fra Global Fashion Agenda, direktør for Madkulturen, Judith Kyst, international chef for 3F, Jesper Nielsen, og DIEH’s tidligere direktør, Mette Boye, så tilbage på organisationens 10 år, og de mange fremskridt der ifølge panelet er sket over årene.

Et panel med bl.a. DIEH’s tidligere direktør, Mette Boye, så tilbage på organisationens 10 år. Foto: Anders Kampmann.

Stadig mange udfordringer
DIEH’s direktør, Mikkel Stenbæk Hansen, der overtog posten fra Mette Boye den 1. februar i år, præsenterede herefter den nyeste udgave af organisationens State of Ethical Trading-rapport. Rapporten sætter tal på den udvikling, panelet diskuterede og gør det klart, at der stadig er markante udfordringer, der skal løses.

”Selvom det går fremad, så er der rigeligt at tage fat på, når det kommer til lave lønninger, diskrimination, lange arbejdsdage, børnearbejde, slaveri, forsamlingsfrihed, ligestilling, menneskerettigheder og angreb mod dem, der forsøger at forsvare dem, og flere emner på miljøområdet”, sagde Mikkel Stenbæk og fortsatte:

”I SDG’ernes æra er det tydeligt, at partnerskaber er helt centrale for at vi kan adresse alle disse udfordringer. Flere og flere virksomheder prøver efterhånden at levere resultater på den baggrund, og samtidig kan vi se, at den etisk bevidste forbruger er blevet mainstream. Det gør også, at den moderne virksomhed ikke har råd til at ignorere SDG’erne”.

Konferencen bød også på indlæg fra DIEH’s søsterorganisationer i Storbritannien og Norge. De tre har samlet sig i det såkaldte Joint Ethical Trading Initiatives (JETI), som skal ’dække behovet for en international og praktisk tilgang til etisk handel’, som det hedder i State of Ethical Trading-rapporten.

Læs også: Partnerskaber på tværs gør det muligt at nå nye bæredygtighedsmål

Eftermiddagen blev rundet af med en paneldebat med Kirsten Brosbøl, adm. direktør for IFU, Tommy Thomsen, direktør for Landbrug og fødevarer, Flemming Nør-Pedersen og generalsekretær for Folkekirkens Nødhjælp, Birgitte Qvist-Sørensen.

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

23.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric sætter turbo på udvikling og udrulning af AI-fabrikker i stor skala med NVIDIA

18.06.2025Daka Denmark A/S

Sponseret

Nye boller på suppen i Nordhavn

12.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny SCARA-robot med kompakt design og nem integration

10.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nye lystårne er mere synlige og hurtigere at

09.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

02.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Strømskinner sikrer kritisk forsyning på Mary Elizabeths Hospital

21.05.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny analyse: Investeringer i mere bæredygtige værdikæder kan være en løftestang for økonomisk og bæredygtig udvikling på det afrikanske kontinent

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom