Ørsted og DSV tester dronelevering på åbent hav

Test i Kattegat skal undersøge om fragtdroner fungerer over længere afstande og kan bidrage til at opnå CO2-neutralitet.

29.06.2022

CSR.dk

Ørsted vil være CO2-neutral i 2025 og prøver derfor hele tiden nye muligheder af - også inden for serviceringen af allerede opførte vindmøller, som bl.a. indebærer transport til havs. Eller gør det? Det er vindmøllevirksomheden nu gået sammen med fragtvirksomheden DSV for at undersøge, i en test af hvilken rolle fragtdroner kan spille inden for bæredygtig logistik til havvindmølleparker. Forsøgene med dronefragt fra Grenaa til Anholt er de første af sin slags.

Havvindmølleparker er generelt placeret langt fra kysten, og transport af de teknikere, der servicerer møllerne, og reservedele dertil foregår normalt med skib. Teknikerne medbringer værktøj og de gængse sliddele, der ofte benyttes i vindmøllen, men er der brug for specielle reservedele, er det nødvendigt at hente dem i land. Dette er både omkostningstungt og tidskrævende, og reparationen sker derfor typisk først den efterfølgende dag. Fragtdroner vil som et alternativ kunne tilbyde transport af især mindre reservedele, hvilket vil kunne bidrage til en langt hurtigere genstart af vindmøllen.

Klaus Baggesen Hilger, Head of Operations Digital & Innovation i Ørsted, siger:

”I Ørsted afsøger vi konstant nye muligheder for at minimere nedetiden på vindmøllerne for at øge produktionen af grøn strøm. Dronerne flyver på grøn strøm og flyver autonomt ud til offshore transformerstationen, men vi håber på, at vi senere også kan teste dronerne ved vindmøllerne. Ved hurtigt og effektivt at kunne bringe manglende reservedele ud i forbindelse med reparationer kan nedetiden på en vindmølle reduceres og dermed øges produktionen af grøn energi. Samtidig mindskes behovet for transport via skibe, hvilket medfører, at CO2-udledningen i forbindelse med driften af havvindmølleparker mindskes.”

Læs også: Politisk robotstrategi skal bidrage til et grønnere Danmark

Hurtigt og effektivt alternativ
For DSV er det oplagt at gå med i forsøget, da virksomheden netop arbejder med innovation og automatisering som omdrejningspunkt for udviklingen af deres logistikservices. DSV har allerede droner i brug i egne logistikcentre og ser en spændende mulighed for at bruge droneteknologien i nye sammenhænge.

Peter Matthiesen, Head of Innovation & Digital Products i DSV, siger:

”I DSV arbejder vi hele tiden på at skabe optimale forsyningskæder for vores kunder, og derfor er det oplagt for os at samarbejde med Ørsted om at optimere deres forsyningskæde fra kyst til havvindmølleparker. Det er hurtigt, omkostningseffektivt og grønt, så vi ser frem til at gennemføre forsøgene.”

Testflyvningerne strækker sig over to uger, hvor dronen vil skulle demonstrere, at den er i stand til at levere komponenter fra Ørsteds driftsbase på Grenaa Havn og 25 km ud til offshore transformerstationen og potentielt til vindmøllerne. Forsøgene gennemføres med en elektrisk drevet drone, der har en rækkevidde på 100 km og en lasteevne på 2,5 kg. 

- EHS

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

13.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

12.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Påsken 2026 står i ansvarlighedens tegn

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online