”Flere prioriterer bæredygtighed i byggeriet – men vi mangler frontløbere”

Den grønne omstilling siver længere og længere ind i byggebranchen, men for at udnytte det fulde forretningspotentiale i den cirkulære tankegang kræver det flere modige frontløbere, mener Lene Espersen, adm. direktør i Danske Arkitektvirksomheder.

”Jeg har særligt hæftet mig ved, at et af vores politiske fokusområder i Danske Arkitektvirksomheder, livscyklusperspektivet, har fundet vej til det nye regeringsgrundlag", siger Lene Espersen, adm. direktør i Danske Arkitekvirksomheder, om hvad 2016 har budt byggebranchen, når man tager de grønne briller på. Foto: Flickr/News Oresund. .

02.01.2017

CSR.dk

Det udtaler hun til Dagens Byggeri, der i forbindelse med årsskiftet har talt med en række fremtrædende aktører i byggebranchen og bedt dem gøre status.

”Det bæredygtige byggeri og i særdeleshed den cirkulære tankegang, hvor vi genbruger og forædler produkter på ny er oplagt businesscase og et forretningsområde med stort og afgørende potentiale. Men det kræver nogle frontløbere - både modige bygherrer og innovative arkitektvirksomheder - som tør og tror på, at cirkulære økonomi er vejen frem til et mere bæredygtigt og mindre ressourcekrævende samfund”, siger Lene Espersen til Dagens Byggeri.

Lene Espersens generelle indtryk af bæredygtigt byggeri i Danmark i det forgange år er dog positivt. Hun nævner både en stigende tendens til, at flere private virksomheder prioriterer bæredygtighed i byggeriet, og at den grønne omstilling med den nye regering er kommet tilbage i det danske regeringsgrundlag:

”Jeg har særligt hæftet mig ved, at et af vores politiske fokusområder i Danske Arkitektvirksomheder, livscyklusperspektivet, har fundet vej til det nye regeringsgrundlag - og som fremover i højere grad skal indgå i beslutningsgrundlaget for offentlige investeringer”, siger hun.

”Løsningerne er der”
Lene Espersens optimisme er også at spore hos en anden aktør, Dagens Byggeri har talt med, nemlig Mette Qvist, direktør i Green Building Council Denmark.

Hun fortæller, at der generelt har været mere interesse i den grønne omstilling fra bygge- og ejendomsbranchen:

”Vi har i år (2016, red.) bæredygtighedscertificeret 24 bygninger sammenlignet med 13 i 2015. Der er desuden 26 projekter i pipeline”, siger Mette Qvist til Dagens Byggeri.

Hun pointerer dog også en række udfordringer, der vil fylde i 2017. Blandt andet at der fortsat er fokus på at minimere anlægsudgifter, hvilket går ud over drift- og vedligeholdelse af samt trivsel i bygningerne. Men hun er overordnet positiv:

Læs også: Genbrug i erhvervsbyggeriet: De store projekter kommer

”Løsningerne er der. Et godt sted at starte er den eksisterende bygningsmasse, som rummer et stort uudnyttet potentiale”, siger Mette Qvist.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V