“Jeg vil starte en revolution inden for rene fødevarer”

En håndholdt scanner, en cloudbaseret database og en app på telefonen er de våben TellSpec står rustet med i kampen mod vareforfalskning og alt for udbredt brug af kemikalier i fødevarer. Kom og prøv scanneren hos Agro Business Park, Århus d. 26. januar, når TellSpec får WAFA-prisen 2016 og TellSpec’s etablering i Danmark fejres.

Isabell Hoffmann med en tidligere udgave af TellSpecs scanner. I dag er den på størrelse med en computermus. .

24.01.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hverken TellSpecs scanner eller dens opfinder, Isabel Hoffmann, fylder ret meget, men det skal man ikke lade sig narre af. Isabel Hoffmann er serie-iværksætter med en ph.d. i matematik og drevet af en personlig mission: hendes datter har diabetes og er allergiker, og det kræver detaljeret viden om indholdet i den mad, hun spiser, at holde hende ude af sygesengen. Ud af det behov opstod TellSpec, som i dag er blevet til noget langt større.

”Ideen er at give forbrugerne magt og viden til at tage informerede beslutninger. Hvis vi ved, hvad vores mad består af, så kan vi indrette vores indkøb efter, hvor vi kan få rene fødevarer. I dag ved vi ganske lidt om vores mad, og på verdensplan foregår der alt for meget svindel med fødevarer,” siger Isabel Hoffmann

Her kommer TellSpec ind i billedet. Virksomhedens fysiske produkt er en håndholdt scanner. Virksomhedens fysiske produkt er en håndholdt scanner. Når man holder den over et produkt, sender den information til en database med tusindvis af komponenter og sammenligner. Resultaterne af den analyse sendes så til en app på ens telefon, så man på stedet kan få oplysninger om ingredienser, kalorier, makronæringsstoffer, glykemisk indeks og potentielle forureninger. F.eks. tilsætnings- og farvestoffer og hvordan de hver især påvirker den menneskelige organisme.

WAFA giver troværdighed
I 2016 blev TellSpec udpeget til en af de tre priser uddelt årligt af WAFA, som står for Water Air Food Awards. WAFA’s mission er at fortælle de gode historier om mennesker og projekter, som gør en forskel inden for netop vand, luft og fødevarer. Gennem en offentligt tilgængelig nominerings- og afstemningsproces kårede WAFA for fjerde gang tre prisvindere i 2016.

WAFA er en NGO baseret på frivillighed og crowdfunding, så man får ikke en stor pose præmiepenge med hjem, når man har vundet.

”Vores tidligere vindere siger, at det at vinde en af vores priser åbner døre til medier og omtale og dermed ofte til nye investorer,” fortæller Tina Lindgreen, som er stifter og leder af WAFA.

For Isabel Hoffmann er der dog endnu en ting i spil. Det er en vigtig fjer i troværdighedshatten for TellSpec.

”Fordi det er en uafhængig pris, uden deltagergebyr og med offentlige afstemninger, så bakker det at vinde den op om vores troværdighed. Og det har vi hele tiden brug for. Vi møder megen skepsis ift. om scanneren overhovedet virker og kan bruges til noget,” siger hun.

Den skepsis er videnskabelige artikler, tests, samarbejdspartnere osv. dog ved at lægge død, men det rydder ikke helt vejen frem.

”En teknologi som den TellSpec udvikler, vil tvinge mange på markedet for fødevarer til at lave store forandringer. Det kommer nok ikke til at være helt gnidningsløst,” siger Tina Lindgreen.

Kom og prøv den!
Lyder det spændende? For godt til at være sandt? Har du flere spørgsmål? Så er der plads til at få dem besvaret ved et event i Agro Business Park i Århus d. 26. Januar kl. 14:30-16:30. Man kan se scanneren/databasen/app’en i brug og høre talere fra hele verden forklare, hvad der er på spil. Bl.a. Isabel Hoffmann. Deltagelse er gratis, men tilmelding ønskes. Det kan gøres her

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

27.05.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning