Økologiske landbrug vil analysere egen bæredygtighed

Flere og flere danske landmænd, der i forvejen producerer økologisk, får lavet en såkaldt bæredygtighedsanalyse.

Økologiske landbrug i Danmark vil have analyseret deres bæredygtighed. Foto: Flickr/News Øresund.

07.09.2016

CSR.dk

Et stigende antal af de danske, økologiske landmænd, vil vide mere om, hvor bæredygtig deres produktion egentlig er.

60 økologiske landbrug har indtil videre brugt det internationalt anerkendte analyseredskab RISE for at få et konkret billede af produktionens bæredygtighed – og 100 mere vil få lavet en analyse inden året er omme, vurderer landbrugets videnscenter SEGES.

”Fælles for de økologiske landmænd, der har fået vurderingen, er, at de ønsker at arbejde mere målrettet med bæredygtighed på en konkret og systematisk måde. Ved hjælp af RISE-modellen kan de stille skarpt på de bæredygtighedsudfordringer, der skal håndteres. De bliver målt på blandt andet natur, klima, dyrevelfærd og arbejdsforhold”, fortæller seniorkonsulent i SEGES, Randi Friis Hansen.

Siden 2014 har eksperter fra SEGES arbejdet med bæredygtighedsmodellen RISE. Den er udviklet af forskere fra Schweiz og bliver allerede brugt i 47 andre lande, hvor i alt 2.300 landbrug har fået en bæredygtighedsanalyse.

Går kunderne op i bæredygtighed?
Forbrugerne vægter generelt bæredygtighed højt, lyder det fra dagligvarekæden Irma.

”Vores kunder efterspørger i stigende grad varer og koncepter, der har gået en ekstra mil. Det ligger i vores DNA at være med til at skubbe på den udvikling, og det nye værktøj kan netop være med til at gøre dette. I Irma vægter vi bæredygtighed og ansvarlighed højt. Det er en del af vores forretningsstrategi, at vores varer og den måde vi agerer på skal være med til at skabe et bæredygtigt samfund og forbrug”, siger ansvarlighedschef for Irma, Signe Frese.

Læs også: Nyt studie udpeger fordelene ved økologisk landbrug

SEGES vil som følge af det øgede antal bæredygtighedsanalyser undersøge kundernes interesse i landbrugenes bæredygtighed.

Undersøgelsen bliver lavet i forbindelse med, at kunderne i Irma Axelborg i København fra i dag, den 7. september, kan købe fødevarer fra virksomhederne Skærtoft Mølle, Falslevgaard og Hestbjerg Økologi, der alle arbejder med bæredygtighedsanalyserne. Fra den 14. september følger Føtex Guldsmedgade i Aarhus trop med Naturmælk, der ligeledes arbejder med bæredygtighedsanalyserne.

”Vi vil gerne i dialog med forbrugerne om bæredygtighed for at blive klogere på, hvordan landmændenes arbejde med bæredygtighed kan kommunikeres klart til forbrugerne”, siger Randi Friis Hansen. ”Altså hvordan får vi gennemsigtighed mellem landbruget og forbrugerne”.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online