Økologiske landbrug vil analysere egen bæredygtighed

Flere og flere danske landmænd, der i forvejen producerer økologisk, får lavet en såkaldt bæredygtighedsanalyse.

Økologiske landbrug i Danmark vil have analyseret deres bæredygtighed. Foto: Flickr/News Øresund.

07.09.2016

CSR.dk

Et stigende antal af de danske, økologiske landmænd, vil vide mere om, hvor bæredygtig deres produktion egentlig er.

60 økologiske landbrug har indtil videre brugt det internationalt anerkendte analyseredskab RISE for at få et konkret billede af produktionens bæredygtighed – og 100 mere vil få lavet en analyse inden året er omme, vurderer landbrugets videnscenter SEGES.

”Fælles for de økologiske landmænd, der har fået vurderingen, er, at de ønsker at arbejde mere målrettet med bæredygtighed på en konkret og systematisk måde. Ved hjælp af RISE-modellen kan de stille skarpt på de bæredygtighedsudfordringer, der skal håndteres. De bliver målt på blandt andet natur, klima, dyrevelfærd og arbejdsforhold”, fortæller seniorkonsulent i SEGES, Randi Friis Hansen.

Siden 2014 har eksperter fra SEGES arbejdet med bæredygtighedsmodellen RISE. Den er udviklet af forskere fra Schweiz og bliver allerede brugt i 47 andre lande, hvor i alt 2.300 landbrug har fået en bæredygtighedsanalyse.

Går kunderne op i bæredygtighed?
Forbrugerne vægter generelt bæredygtighed højt, lyder det fra dagligvarekæden Irma.

”Vores kunder efterspørger i stigende grad varer og koncepter, der har gået en ekstra mil. Det ligger i vores DNA at være med til at skubbe på den udvikling, og det nye værktøj kan netop være med til at gøre dette. I Irma vægter vi bæredygtighed og ansvarlighed højt. Det er en del af vores forretningsstrategi, at vores varer og den måde vi agerer på skal være med til at skabe et bæredygtigt samfund og forbrug”, siger ansvarlighedschef for Irma, Signe Frese.

Læs også: Nyt studie udpeger fordelene ved økologisk landbrug

SEGES vil som følge af det øgede antal bæredygtighedsanalyser undersøge kundernes interesse i landbrugenes bæredygtighed.

Undersøgelsen bliver lavet i forbindelse med, at kunderne i Irma Axelborg i København fra i dag, den 7. september, kan købe fødevarer fra virksomhederne Skærtoft Mølle, Falslevgaard og Hestbjerg Økologi, der alle arbejder med bæredygtighedsanalyserne. Fra den 14. september følger Føtex Guldsmedgade i Aarhus trop med Naturmælk, der ligeledes arbejder med bæredygtighedsanalyserne.

”Vi vil gerne i dialog med forbrugerne om bæredygtighed for at blive klogere på, hvordan landmændenes arbejde med bæredygtighed kan kommunikeres klart til forbrugerne”, siger Randi Friis Hansen. ”Altså hvordan får vi gennemsigtighed mellem landbruget og forbrugerne”.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams