Øko-efterspørgslen er ved at overgå udbuddet

Salget af økologiske fødevarer går strygende for tiden. Faktisk i en grad, så adskillige dagligvarebutikker nu har svært ved af følge med efterspørgslen. COOP søsætter kampagne for at imødegå udfordringen.

Salget af økologiske fødevarer, herunder brød, er ved at overgå udbuddet. Foto: Flickr/Lisa Risager.

19.08.2015

CSR.dk

Kød, korn, frugt, grønt, æg og diverse råvarer. De økologiske udgaver af disse produkter er i stor stil røget i danskernes indkøbskurve de seneste år, og det bringer ikke kun smilet frem hos landets brugsuddelere, supermarkedskæder etc., skriver Politiken.

For mens efterspørgslen på økologiske varer kun er steget på det seneste, så er produktionen faktisk faldet. Således viser tal fra NaturErhvervstyrelsen, at det økologiske landsbrugsareal faldt med tre procent fra 2013 til ’14, mens antallet af økobedrifter i samme periode gik ned fra 2.619 til 2.517.

Læs også: Forbruget af økologiske fødevarer stiger fortsat

Flere landbrug ventes i år at omlægge til økologisk drift, men der går som regel et par år, før de vil være kvalificerede til det statslige, røde økomærke, og det er dårligt nyt for forbrugerne.

”Det er alt fra mejerier og møllere til slagterier og faktisk også bryghuse, der står og råber på økologiske råvarer, men ikke kan få så mange, som de har brug for. Et billede på det er de danske økologiske æbler, som var udsolgt inden for få uger i efteråret,” siger direktør i Økologisk Landsforening, Paul Holmbeck, til Politiken.

1 million til økolandmænd
Hos Coop, der driver supermarkedskæderne Kvickly, SuperBrugsen, Dagli’Brugsen, Irma og Fakta, er man naturligvis ikke tilfredse med at måtte lade kunderne gå forgæves efter eksempelvis økologisk kød, som har været udsolgt i flere omgang i år. Derfor lancerer man nu en kampagne, der skal lokke flere landmænd over i den økologisk lejr.

Kampagnen, der bliver sparket i gang i den kommende weekends tilbudsaviser, vil opfordre forbrugerne til at købe endnu flere økovarer – målet hedder 15 procent oveni de næste 14 dage – og til gengæld vil Coop så bruge en million kr. på at hjælpe de landmænd, der ønsker det, med at omstille til økologi.

Læs også: Storkøkkener køber økologi for en milliard kroner

”Ved at få forbrugerne til at bakke op, vil vi vise landmændene, at de roligt kan skifte. Kunderne vil gerne købe deres varer,” siger indkøbschef i COOP, Jens Visholm.

Økologisk Landsforening har i øjeblikket 500 ansøgninger om økonomisk støtte til øko-omlægninger liggende. De vurderer, at støtten fra COOP kan føre til nye økologiske arealer på 5.000 hektar.

-AK

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online