Øko-efterspørgslen er ved at overgå udbuddet

Salget af økologiske fødevarer går strygende for tiden. Faktisk i en grad, så adskillige dagligvarebutikker nu har svært ved af følge med efterspørgslen. COOP søsætter kampagne for at imødegå udfordringen.

Salget af økologiske fødevarer, herunder brød, er ved at overgå udbuddet. Foto: Flickr/Lisa Risager.

19.08.2015

CSR.dk

Kød, korn, frugt, grønt, æg og diverse råvarer. De økologiske udgaver af disse produkter er i stor stil røget i danskernes indkøbskurve de seneste år, og det bringer ikke kun smilet frem hos landets brugsuddelere, supermarkedskæder etc., skriver Politiken.

For mens efterspørgslen på økologiske varer kun er steget på det seneste, så er produktionen faktisk faldet. Således viser tal fra NaturErhvervstyrelsen, at det økologiske landsbrugsareal faldt med tre procent fra 2013 til ’14, mens antallet af økobedrifter i samme periode gik ned fra 2.619 til 2.517.

Læs også: Forbruget af økologiske fødevarer stiger fortsat

Flere landbrug ventes i år at omlægge til økologisk drift, men der går som regel et par år, før de vil være kvalificerede til det statslige, røde økomærke, og det er dårligt nyt for forbrugerne.

”Det er alt fra mejerier og møllere til slagterier og faktisk også bryghuse, der står og råber på økologiske råvarer, men ikke kan få så mange, som de har brug for. Et billede på det er de danske økologiske æbler, som var udsolgt inden for få uger i efteråret,” siger direktør i Økologisk Landsforening, Paul Holmbeck, til Politiken.

1 million til økolandmænd
Hos Coop, der driver supermarkedskæderne Kvickly, SuperBrugsen, Dagli’Brugsen, Irma og Fakta, er man naturligvis ikke tilfredse med at måtte lade kunderne gå forgæves efter eksempelvis økologisk kød, som har været udsolgt i flere omgang i år. Derfor lancerer man nu en kampagne, der skal lokke flere landmænd over i den økologisk lejr.

Kampagnen, der bliver sparket i gang i den kommende weekends tilbudsaviser, vil opfordre forbrugerne til at købe endnu flere økovarer – målet hedder 15 procent oveni de næste 14 dage – og til gengæld vil Coop så bruge en million kr. på at hjælpe de landmænd, der ønsker det, med at omstille til økologi.

Læs også: Storkøkkener køber økologi for en milliard kroner

”Ved at få forbrugerne til at bakke op, vil vi vise landmændene, at de roligt kan skifte. Kunderne vil gerne købe deres varer,” siger indkøbschef i COOP, Jens Visholm.

Økologisk Landsforening har i øjeblikket 500 ansøgninger om økonomisk støtte til øko-omlægninger liggende. De vurderer, at støtten fra COOP kan føre til nye økologiske arealer på 5.000 hektar.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online