Øget kontrol og højere bøder kan sænke arbejdsulykker i byggebranchen

Mere kontrol på byggepladserne og højere bøder er nogle af de forslag, der menes at kunne forbedre arbejdsmiljøet i byggebranchen. Fortsat mange ulykker har nu fået beskæftigelsesministeren til at reagere.

Byggebranchen står for mere end halvdelen af de bøder, som er tildelt i forbindelse med overtrædelser af arbejdsmiljøreglerne siden 2013 - det på trods af, at byggeriet kun beskæftiger seks procent af alle lønmodtagere. Arkivfoto..

19.04.2017

CSR.dk

Det er ikke blevet mindre farligt at få job på en dansk byggeplads. Således viser tal, som ugebrevet A4 har gennemgået, at antallet af arbejdsulykker i byggeriet er steget fra 4539 i 2011 til 5177 i 2016, svarende til 14 procent.

Samtidig står byggebranchen også for mere end halvdelen af de bøder, som er tildelt i forbindelse med overtrædelser af arbejdsmiljøreglerne siden 2013.

Læs også: Arbejdsmiljøregler giver administrative kvaler for små virksomheder

Men selvom der bliver givet bøder i forbindelse med overtrædelser af arbejdsmiljøreglerne, er de imidlertid ikke ligeså store som hos vores naboland Sverige.

Således kunne Avisen.dk for nylig skrive, at kun én dansk virksomhed har fået en bøde på over 300.000 kroner i over fire år – til sammenligning fik 30 virksomheder i Sverige en bøde på over 300.000 danske kroner i årene 2015 og 2016.

Højere bøder til danske virksomheder
Ifølge Ole Gunni Busck, der forsker i arbejdsmiljø ved Aalborg Universitet, bliver der generelt givet for små bøder til de danske virksomheder:

”Det er jo helt ufatteligt så små bøder, der bliver givet til virksomheder i Danmark, som gentagne gange bryder loven med store risici og skader til følge. Det er noget, som en virksomhed slet ikke behøver at tage sig af, og bøderne burde afgjort være meget højere”, siger han til Avisen.dk.

Læs også: Mærsk er godt på vej til at udrydde hverdagskorruption

En anden, der vil mindske overtrædelser af arbejdsmiljøreglerne er Kim Lind Larsen, der er formand for 3F byggegruppen. Ifølge ham bør man indføre mere kontrol på de danske byggepladser:

”Det vil for alvor flytte noget, hvis Arbejdstilsynet kommer mere ud på byggepladserne. Når de tilsynsførende kommer ud og siger, at denne her overtrædelse koster, så gør det indtryk”, siger han til A4.

Stigning i arbejdsulykker er en falliterklæring
De mange opfordringer har også fået beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsens opmærksomhed:

”Det er enormt alvorligt og en falliterklæring, at der i bygge- og anlægsbranchen ikke er sket et mærkbart fald i antallet af arbejdsulykker. Det påkalder yderligere politiske tiltag, og jeg er optaget af, at vi nu i højere grad fokuserer på at nedbringe de alvorlige ulykker”, siger han.

Ministeren har allerede nedsat en arbejdsgruppe, der skal komme med bud på, hvordan man kan forbedre arbejdsmiljøet.

Læs også: Byggeriet skaber selv regler for ordentlige forhold

Af de 5177 arbejdsulykker i byggeriet sidste år, var 734 kategoriseret som alvorlige. Det betyder, at de enten har medført amputation, knoglebrud eller skader på store dele af kroppen.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia