Årsmøde i Davos havde ligestilling på dagsordenen

Udover diskussioner om cirkulær økonomi var også ligestilling på dagsordenen til World Economic Forums årlige møde. Et emne, der var større end nogensinde før, vurderer direktør for Women Deliver.

"Det er vigtigt, at snakken om ligestilling kommer ned fra bjerget og med ind i forretningerne og politikken", lyder det fra Katja Iverden, direktør for Women Deliver..

30.01.2018

CSR.dk

World Economic Forum (WEF) var et godt møde for verdens kvinder, og antallet af kvindelige deltagere var højere end nogensinde.

Derudover fyldte ligestilling mere ved det økonomiske topmøde, end det har gjort før. Sådan lyder vurderingen fra Katja Iversen, direktør for Women Deliver, som har fokus på kvinder og pigers rettigheder:

”Det er gået fra at være et emne, som blev diskuteret udenom mødet, til også at få sine egne events og være på den helt store scene. Det var større end nogensinde før. Vi så Canadas premierminister Trudeau bruge mere end 60 procent af sin tale på at tale om kvinders ligestilling”, siger hun til Børsen.

Justin Trudeau talte ved det årlige møde tirsdag i sidste uge, hvor han blandt andet nævnte MeToo-bevægelsen:

”Eksempelvis er seksuel chikane i virksomheder og i regeringer et systematisk problem, og det er uacceptabelt. Som ledere er vi nødt til at erkende og reagere for at vise, at tiden virkelig er kommet”, sagde han ifølge Reuters.

Læs også: I Island kan man få bøde for manglende ligeløn

Rekord i kvindeligt deltagerantal
Ved WEFs årsmøde samles nogle af verdens mest magtfulde mennesker til diskussioner om økonomisk udvikling, fattigdom, krig og klimaændringer. I år var cirka 21 procent af deltagerne kvinder – men selvom det er den højeste andel nogensinde, kan tallet godt blive højere, fortæller Katja Iversen, der dog er fortrøstningsfuld i forhold til, at ligestillingen ikke bare blev ved snakken på topmødet:

”Det er vigtigt, at det kommer ned fra bjerget og kommer med ind i forretningerne og politikken. Jeg var til en meget konkret diskussion, hvor der både var præsidenter, vicepræsidenter og virksomhedsledere med. Der blev talt om, at hvis kvinder skal ind på arbejdsmarkedet, skal der være børnepasning og uddannelse til kvinder”, siger hun.

Ifølge McKinsey kan der også være god grund til at investere i kvinder i fremtiden. Således viser en rapport fra 2015, at det årlige bruttonationalprodukt vil stige med 26 procent frem mod 2025, hvis der kommer fuld ligestilling på arbejdsmarkedet.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom