Zalando ser massiv fremgang i mere bæredygtige varer

En anelse uventet var der primært positive nyheder på agendaen, da Zalando d. 8. oktober afholdt et virtuelt pressemøde for at markere årsdagen for bæredygtighedsstrategien do.MORE. Omdrejningspunktet var Covid-19, og hvordan pandemien har påvirket året, der er gået.

Kate Heiny har været CSR direktør hos Zalando siden august 2019. Foto: Zalando.

12.10.2020

Mie Tingsager, CSR.dk

Kate Heiny, Sustainability Director hos Zalando tog lytterne gennem den rejse, som platformen har været på, siden de sidste år i oktober lancerede deres do.MORE strategi.

Den overordnede konklusion er, at Covid-19 i høj grad har påvirket verden, men for Zalando har det bestemt ikke betydet en opbremsning i deres arbejde med bæredygtighed.

”For os er bæredygtighed mere vigtigt end nogensinde. Krisen kræver at alle accelererer deres fremdrift på bæredygtige initiativer, for at skabe en bedre fremtid for mennesker og planeten, og for at være konkurrencedygtige på det marked, der vil udvikle sig efter pandemien”, siger Kate Heiny.

Læs også: Zalando kræver bæredygtighedsevalueringer af alle partnere

En undersøgelse foretaget af Sustainable Apparel Coalition og Boston Consulting Group har kigget på pandemiens indflydelse på befolkningens indkøbsvaner. Rapportens konklusion er ikke til at tage fejl af: Modebrands risikerer en afgjort, selvforskyldt tilbagegang, hvis de afskaffer bæredygtighed og værdikædepartnerskaber i lyset af Covid-19.

Hos Zalando ser man også allerede tydeligt pandemiens indvirkning på kundernes købsvaner. 34 procent af kunderne mener, at bæredygtighed er blevet vigtigere efter Covid-19. Det afspejler sig direkte i salget, hvor 40 procent af kunderne nu køber mindst ét mere bæredygtigt produkt. Det er mere end en fordobling siden januar 2020.

Zalando har reageret ved at udvide deres bæredygtige produktkategori fra 27.000 til 60.000 varer, hvilket gør at platformen i dag henter 15 procent af deres Gross Merchandise Volume (mål for mængden af varer solgt) i denne kategori. Ifølge Kate Heiny er det en tendens, man kun vil se vokse i fremtiden, når Zalando fortsætter sin rejse imod at blive en bæredygtig mode-platform med net-positiv indvikning på mennesker og jorden. 

Læs også: Zalando lancerer ny socondhand-kategori

En del af varerne i den voksende bæredygtige kategori kommer fra Zalando’s eget private label ’Zign’ som nu tæller en fuld kollektion, der lever op til Zalando’s kriterier for et mere bæredygtig produkt.

I samarbejde med circular.fashion og Fashion For Good har Zalando således søsat et pilot-projekt med fem styles i Zign kollektionen, som er designet med særligt fokus på lang levetid og genanvendelse. Tanken er at teste markedet og forhåbentlig lancere mange flere produkter designet ud fra cirkulære principper.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

01.12.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

01.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online