Zalando ser massiv fremgang i mere bæredygtige varer

En anelse uventet var der primært positive nyheder på agendaen, da Zalando d. 8. oktober afholdt et virtuelt pressemøde for at markere årsdagen for bæredygtighedsstrategien do.MORE. Omdrejningspunktet var Covid-19, og hvordan pandemien har påvirket året, der er gået.

Kate Heiny har været CSR direktør hos Zalando siden august 2019. Foto: Zalando.

12.10.2020

Mie Tingsager, CSR.dk

Kate Heiny, Sustainability Director hos Zalando tog lytterne gennem den rejse, som platformen har været på, siden de sidste år i oktober lancerede deres do.MORE strategi.

Den overordnede konklusion er, at Covid-19 i høj grad har påvirket verden, men for Zalando har det bestemt ikke betydet en opbremsning i deres arbejde med bæredygtighed.

”For os er bæredygtighed mere vigtigt end nogensinde. Krisen kræver at alle accelererer deres fremdrift på bæredygtige initiativer, for at skabe en bedre fremtid for mennesker og planeten, og for at være konkurrencedygtige på det marked, der vil udvikle sig efter pandemien”, siger Kate Heiny.

Læs også: Zalando kræver bæredygtighedsevalueringer af alle partnere

En undersøgelse foretaget af Sustainable Apparel Coalition og Boston Consulting Group har kigget på pandemiens indflydelse på befolkningens indkøbsvaner. Rapportens konklusion er ikke til at tage fejl af: Modebrands risikerer en afgjort, selvforskyldt tilbagegang, hvis de afskaffer bæredygtighed og værdikædepartnerskaber i lyset af Covid-19.

Hos Zalando ser man også allerede tydeligt pandemiens indvirkning på kundernes købsvaner. 34 procent af kunderne mener, at bæredygtighed er blevet vigtigere efter Covid-19. Det afspejler sig direkte i salget, hvor 40 procent af kunderne nu køber mindst ét mere bæredygtigt produkt. Det er mere end en fordobling siden januar 2020.

Zalando har reageret ved at udvide deres bæredygtige produktkategori fra 27.000 til 60.000 varer, hvilket gør at platformen i dag henter 15 procent af deres Gross Merchandise Volume (mål for mængden af varer solgt) i denne kategori. Ifølge Kate Heiny er det en tendens, man kun vil se vokse i fremtiden, når Zalando fortsætter sin rejse imod at blive en bæredygtig mode-platform med net-positiv indvikning på mennesker og jorden. 

Læs også: Zalando lancerer ny socondhand-kategori

En del af varerne i den voksende bæredygtige kategori kommer fra Zalando’s eget private label ’Zign’ som nu tæller en fuld kollektion, der lever op til Zalando’s kriterier for et mere bæredygtig produkt.

I samarbejde med circular.fashion og Fashion For Good har Zalando således søsat et pilot-projekt med fem styles i Zign kollektionen, som er designet med særligt fokus på lang levetid og genanvendelse. Tanken er at teste markedet og forhåbentlig lancere mange flere produkter designet ud fra cirkulære principper.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg