Zalando lancerer ny socondhand-kategori

Zalando lancerer secondhand-kategorien ’Pre-owned’, som henvender sig til kunder, der både ønsker at købe og sælge secondhand-varer.

28.09.2020

CSR.dk

Fremover bliver det muligt at købe og sælge brugt tøj hos online-giganten Zalando. 

Secondhand-kategorien ’Pre-owned’ bliver i første omgang lanceret i Tyskland og Spanien og senere på året i Belgien, Frankrig, Holland og Polen.

Kategorien henvender sig både til kunder, som gerne vil købe secondhand-mode, og til kunder, som ønsker at give deres modeartikler i bytte for et tilgodehavende, der kan bruges til at købe nye varer på Zalando.

“Interessen for secondhand er stor og stadigt stigende, især blandt de yngre generationer, siger Torben Hansen, VP Recommerce hos Zalando.

Zalando ønsker at gøre det nemt at cirkulere tøjet
Med Pre-owned har kunderne mulighed for, med gratis forsendelse, at give deres varer i bytte for et tilgodehavende hos Zalando. Derudover er Zalandos ønskelistefunktion blevet opdateret, så det bliver lettere for kunderne at holde styr på deres garderobe. Kunderne får nu automatisk et overblik over de varer, de har købt på Zalando gennem tiden og samtidig – ved blot få klik – tilføje tøj fra deres egen garderobe, som de ønsker at give i bytte for et tilgodehavende.

Ved en afsluttet handel kan kunderne enten vælge at modtage et tilgodebevis til Zalando med det pågældende beløb eller donere beløbet til én af de to partnere; Røde Kors eller WeForest .

Alle secondhand-varer kvalitetstjekkes inden, de bliver tilgængelige for Zalandos millioner af kunder, og målet er at bevare det samme serviceniveau, når det drejer sig om forsendelse, betalingsmetoder og gratis returnering.

I tråd med Zalandos bæredygtighedstiltag
Ved at give kunderne mulighed for at give deres modetøj et nyt liv direkte på platformen bidrager Pre-owned-kategorien til Zalandos do.MORE sustainability strategi og målsætningen om at forlænge levetiden for 50 millioner varer. Samtidig vil alle bestillinger fra Pre-owned-kategorien sendes i genanvendt papiremballage – og dermed være fri for plastik.

Zalandos mål er at blive en bæredygtig platform med en netto-positiv indvirkning på mennesker og planeten.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense