Zalando investerer i Infinited Fiber Company: Nu skal langt flere tekstiler genanvendes med ny teknologi

Europas førende onlineplatform for mode og livsstil, Zalando, investerer i teknologikoncernen Infinited Fiber Company, som arbejder med genanvendelse af tekstilaffald.

Magien indtræder, når cellulosen reagerer med urea i carbamationsfasen, så der skabes et cellulosecarbamatpulver. Dette opløses og danner en honninglignende væske, og der dannes nye fiberfilamenter – Infinna™ – når cellulosen krystalliserer i en vådspindingsproces..

01.10.2021

CSR.dk

Der produceres hvert år mere end 92 millioner kubikmeter tekstilaffald på verdensplan, og det meste af dette ender på lossepladser eller forbrændingsanlæg. Samtidig er der stigende efterspørgsel på tekstilfibre. Textile Exchange anslår, at det globale marked for tekstilfibre vil være vokset med 34 % til 146 millioner kubikmeter i 2030 fra 109 millioner kubikmeter i 2020.

Sådan skriver Zalando i en pressemeddelelse, hvor de offentliggør det kommende samarbejde med den finske teknologikoncern Infinited Fiber Company, som arbejder med cirkulær mode og tekstil. Konkret omdanner Infinited Fiber Companys teknologi cellulosebaserede råmaterialer som f.eks. tekstilaffald med et stort indhold af bomuld til Infinna™ – et produkt, der består af regenererede tekstilfibre, som både fremstår og føles blødt og behageligt ligesom bomuld.

“Vi ønsker at være en del af løsningen på at skabe en mere bæredygtig modeindustri. Med investeringen i Infinited Fiber Company indleder vi et samarbejde med en innovator inden for cirkulær teknologi med henblik på at øge branchens andel af tekstiler, der genanvendes til nye tekstiler – lige nu er det kun én procent”, siger Zalandos co-CEO, David Schneider.

Læs også: BESTSELLER INDGÅR SAMARBEJDE MED BANEBRYDENDE TEKSTIL-INNOVATOR

Investeringen skal bruges til at bygge en flagskibsfabrik i Finland, og begge parter forpligter sig til at bidrage med hver deres ressourcer. Zalando stiller råmaterialer til rådighed for Infinited Fiber Company, og Zalando anvender de regenererede Infinna™-fibre til sin private label-produktion.

Medstilfter og CEO i Infinited Fiber Company, Petri Alava glæder sig over partnerskabet: “Vi er meget begejstrede over at kunne byde Zalando velkommen som ny strategisk investor i vores kreds af aktionærer, og vi ser deres engagement som en yderligere indikation af modeindustriens stærke tro på vores innovation. Zalandos omfattende portefølje og cirkularitetsinitiativer udgør et fremragende grundlag for at styrke vores samarbejde og sikre råmateriale til vores flagskibsfabrik.”

Samarbejdet skal være medvirkende til at nå Zalandos mål om at forlænge levetiden for mindst 50 millioner modeprodukter i 2023.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart