Zalando investerer i Infinited Fiber Company: Nu skal langt flere tekstiler genanvendes med ny teknologi

Europas førende onlineplatform for mode og livsstil, Zalando, investerer i teknologikoncernen Infinited Fiber Company, som arbejder med genanvendelse af tekstilaffald.

Magien indtræder, når cellulosen reagerer med urea i carbamationsfasen, så der skabes et cellulosecarbamatpulver. Dette opløses og danner en honninglignende væske, og der dannes nye fiberfilamenter – Infinna™ – når cellulosen krystalliserer i en vådspindingsproces..

01.10.2021

CSR.dk

Der produceres hvert år mere end 92 millioner kubikmeter tekstilaffald på verdensplan, og det meste af dette ender på lossepladser eller forbrændingsanlæg. Samtidig er der stigende efterspørgsel på tekstilfibre. Textile Exchange anslår, at det globale marked for tekstilfibre vil være vokset med 34 % til 146 millioner kubikmeter i 2030 fra 109 millioner kubikmeter i 2020.

Sådan skriver Zalando i en pressemeddelelse, hvor de offentliggør det kommende samarbejde med den finske teknologikoncern Infinited Fiber Company, som arbejder med cirkulær mode og tekstil. Konkret omdanner Infinited Fiber Companys teknologi cellulosebaserede råmaterialer som f.eks. tekstilaffald med et stort indhold af bomuld til Infinna™ – et produkt, der består af regenererede tekstilfibre, som både fremstår og føles blødt og behageligt ligesom bomuld.

“Vi ønsker at være en del af løsningen på at skabe en mere bæredygtig modeindustri. Med investeringen i Infinited Fiber Company indleder vi et samarbejde med en innovator inden for cirkulær teknologi med henblik på at øge branchens andel af tekstiler, der genanvendes til nye tekstiler – lige nu er det kun én procent”, siger Zalandos co-CEO, David Schneider.

Læs også: BESTSELLER INDGÅR SAMARBEJDE MED BANEBRYDENDE TEKSTIL-INNOVATOR

Investeringen skal bruges til at bygge en flagskibsfabrik i Finland, og begge parter forpligter sig til at bidrage med hver deres ressourcer. Zalando stiller råmaterialer til rådighed for Infinited Fiber Company, og Zalando anvender de regenererede Infinna™-fibre til sin private label-produktion.

Medstilfter og CEO i Infinited Fiber Company, Petri Alava glæder sig over partnerskabet: “Vi er meget begejstrede over at kunne byde Zalando velkommen som ny strategisk investor i vores kreds af aktionærer, og vi ser deres engagement som en yderligere indikation af modeindustriens stærke tro på vores innovation. Zalandos omfattende portefølje og cirkularitetsinitiativer udgør et fremragende grundlag for at styrke vores samarbejde og sikre råmateriale til vores flagskibsfabrik.”

Samarbejdet skal være medvirkende til at nå Zalandos mål om at forlænge levetiden for mindst 50 millioner modeprodukter i 2023.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

20.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V