WWF: Danske pensionsselskaber bidrager til mere CO2

Danske pensionsselskaber investerer fortsat i verdens mest klimabelastende kulselskaber, viser ny rapport fra WWF Verdensnaturfonden. Det er ærgerligt for miljøet – men også for pengepungen.

Selvom investeringerne i grønne, vedvarende energikilder er stigende, bliver der stadig investeret "i stor stil" i kulindustrien. .

09.12.2015

CSR.dk

I rapporten bliver i alt 16 af Danmarks største pensionsselskaber sat under lup, heriblandt PFA og Nordea Liv og Pension. Samtlige virksomheder viser sig stadig at investere i den CO2-udledende ressource - PFA og Nordea Liv og Pension endda markant. Og det trods tidligere løfter fra netop førnævnte pensionsselskaber om at begrænse investeringer i kul.

En dårlig forretning
Investeringerne er skadelige for miljøet, men kan også blive det for økonomien. Prisen på kul er nemlig faldet markant de seneste år, hvilket får aktiekurserne til at falde.

”Det er helt afgørende, at pensionsselskaberne lever op til deres ansvar og flytter deres investeringer fra sort til grøn energi. Det kan ikke være rigtigt, at danskernes optjente penge, bliver brugt til at støtte en forurenende kulindustri, der ikke engang ser ud til at give overskud”, siger Gitte Seeberg, der er generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden, som står bag rapporten, der har fået den passende titel ”Levn fra fortiden”. Hun påpeger endvidere, at pengene tværtimod bliver mindre værd, når de bliver investeret i kulselskaber.

Både plads til sort og grønt
Selvom der stadig bliver investeret sort, er de grønne investeringer et mere og mere udbredt syn. Det skriver DR i forbindelse med klimatopmødet COP21, der netop nu løber af stablen i Paris.

Læs også: Billioner på vej væk fra kulinvesteringer

Torben Möger Pedersen er administrerende direktør for PensionDanmark, som både investerer i kul og i grønne energiløsninger. Han fortæller, at pensionskassen de seneste år har bundet 20 milliarder kroner op på grønne investeringer. Planen er, at det beløb skal forøges med to milliarder kroner om året. 

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle