WWF: bæredygtighedsstandarder kan fremme SDG-målsætninger

I en ny rapport peger Verdensnaturfonden på, at virksomheder bør påtage sig standarder for bæredygtighed, der kan hjælpe SDG’erne på vej, til gavn for både dem selv og samfundet.

Standarder for bæredygtighed i fx produktion og indkøb fra kaffeplantager som denne i Vietnam, som kan hjælpe SDG'erne på vej, er både en nødvendighed og en forretningsmulighed for virksomheder verden over, siger WWF i en ny rapport..

20.02.2017

CSR.dk

Sådan indleder WWF Verdensnaturfonden en ny rapport, der med titlen ”SDGs mean business: How credible standards can help companies deliver the 2030 agenda” fokuserer på, hvordan virksomheder kan påtage sig disse frivillige standarder for bæredygtighed for at fremme opnåelsen af de 17 mål og de 169 underpunkter frem mod skæringspunktet i 2030.

Opfyldelsen af målene er nemlig ikke kun en prioritet for verdenssamfundet og klodens generelle velbefindende, men også en forretningsmulighed, skriver WWF. Fattigdom, ulighed, vandmangel, klimaforandringer og nedbrydningen af naturressourcer er alt sammen skidt for forretningen, og ved at investere i SDG-fremmende strategier kan virksomheder få fat i nye markeder og muligheder, der kan sikre den langsigtede fremgang.

WWF peger på tre direkte gevinster for virksomheder, der aktivt gør en indsats på området:

  • Effektivitet: De forbedrede managementpraksisser, der er nødvendige for at imødekomme standarderne, kan styrke den overordnede effektivitet blandt både producenter, arbejder, processer og handler
  • Gennemsigtighed og sporbarhed: Troværdig certificering kombineret med sporbarhed forbedrer transparensen i forsyningskæder og giver offentlig information om bæredygtighed.
  • Forbedrede supply chain-forhold: Multistakeholder-standarder kan styrke forholdet mellem køber og leverandører, forlænge levetiden af deres kommercielle partnerskaber og åbne op for bedre langtidsplanlægning.

På den baggrund kommer rapporten med en stribe anbefalinger til, hvordan virksomheder i alle led af værdikæden kan håndtere ”det globale skift i retning af bæredygtig udvikling”, og herunder den ”fundamentale ændring af forretningsmodeller”, der er nødvendig, hvis SDG’erne skal opnås.

Og som director for WWF Internationals Global Conservation Division, Richard Holland, sammen med Karin Kreider, som er executive director for ISEAL Alliance, der har været med til at udgive rapporten, skriver i dens forord:

Læs også: FN: bæredygtig transport afgørende for SDG-mål

”Hele erhvervslivet har et ansvar for at hjælpe med opfyldelsen af SDG’erne. Uden en dedikeret indsats fra store og små virksomheder verden over, står det klart, at implementeringen af 2030-agendaen vil slå fejl. Det vil kræve en bedrift uden sidestykke fra verdenssamfundet at nå i mål med SDG’erne i løbet af de næste 13 år, og uret tikker.”

-AK

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.06.2025CSR.dk

EU-Kommissionen vil droppe krav mod greenwashing

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K