WMO kalder vejret ”det nye normal” – vås, mener forskere

En udtalelse fra Den Meteorologiske Verdensorganisations generalsekretær har fået flere forskere til at råbe vagt i gevær.

Flere sydeuropæiske lande har denne sommer oplevet massive hedebølger. Arkivfoto..

04.08.2023

CSR.dk

Det lyder som en klassisk katastrofefilm – en fortælling om hedebølger, oversvømmelser og skovbrande. Men det er ikke desto mindre, hvad vejret denne sommer har budt på indtil videre.

Og i sidste måned gik Petteri Taalas, generalsekretær i FN-agenturet Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO), blandt andet ud og kaldte vejrsituationen for ”den nye normal.”

Læs også: FN: Vi går fra global opvarmning til global kogning

Men det er en række forskere ikke enige i. Det skriver CNN.

Blandt dem er Hannah Cloke, klimaforsker og professor hos University of Reading i Storbritannien.

”Når jeg hører det, bliver jeg en lidt skør, fordi det er rigtig ikke den nye normal. Indtil vi stopper med at pumpe drivhusgasser ud i atmosfæren, har vi ingen idé om, hvordan fremtiden kommer til at se ud,” siger hun til CNN.

Også Michael E. Mann, klimaforsker og professor ved University of Pennsylvania, er mere tilbøjelig til at kalde vejrsituationen ”den nye unormal.”

Læs også: Organisation: Ny, brasiliansk regering lader Amazonas trække vejret

Han mener nemlig, at generalsekretærens udtalelser får det til at virke, som om vi befinder os i et nyt klimastadie, som vi ”skal vænne os til.”

”Men det er meget værre, end det. Vejrets effekt bliver værre og værre så længe afbrændingen af fossile brændstoffer og opvarmning fortsætter,” siger han til CNN.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart