WMO kalder vejret ”det nye normal” – vås, mener forskere

En udtalelse fra Den Meteorologiske Verdensorganisations generalsekretær har fået flere forskere til at råbe vagt i gevær.

Flere sydeuropæiske lande har denne sommer oplevet massive hedebølger. Arkivfoto..

04.08.2023

CSR.dk

Det lyder som en klassisk katastrofefilm – en fortælling om hedebølger, oversvømmelser og skovbrande. Men det er ikke desto mindre, hvad vejret denne sommer har budt på indtil videre.

Og i sidste måned gik Petteri Taalas, generalsekretær i FN-agenturet Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO), blandt andet ud og kaldte vejrsituationen for ”den nye normal.”

Læs også: FN: Vi går fra global opvarmning til global kogning

Men det er en række forskere ikke enige i. Det skriver CNN.

Blandt dem er Hannah Cloke, klimaforsker og professor hos University of Reading i Storbritannien.

”Når jeg hører det, bliver jeg en lidt skør, fordi det er rigtig ikke den nye normal. Indtil vi stopper med at pumpe drivhusgasser ud i atmosfæren, har vi ingen idé om, hvordan fremtiden kommer til at se ud,” siger hun til CNN.

Også Michael E. Mann, klimaforsker og professor ved University of Pennsylvania, er mere tilbøjelig til at kalde vejrsituationen ”den nye unormal.”

Læs også: Organisation: Ny, brasiliansk regering lader Amazonas trække vejret

Han mener nemlig, at generalsekretærens udtalelser får det til at virke, som om vi befinder os i et nyt klimastadie, som vi ”skal vænne os til.”

”Men det er meget værre, end det. Vejrets effekt bliver værre og værre så længe afbrændingen af fossile brændstoffer og opvarmning fortsætter,” siger han til CNN.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup