WMO kalder vejret ”det nye normal” – vås, mener forskere

En udtalelse fra Den Meteorologiske Verdensorganisations generalsekretær har fået flere forskere til at råbe vagt i gevær.

Flere sydeuropæiske lande har denne sommer oplevet massive hedebølger. Arkivfoto..

04.08.2023

CSR.dk

Det lyder som en klassisk katastrofefilm – en fortælling om hedebølger, oversvømmelser og skovbrande. Men det er ikke desto mindre, hvad vejret denne sommer har budt på indtil videre.

Og i sidste måned gik Petteri Taalas, generalsekretær i FN-agenturet Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO), blandt andet ud og kaldte vejrsituationen for ”den nye normal.”

Læs også: FN: Vi går fra global opvarmning til global kogning

Men det er en række forskere ikke enige i. Det skriver CNN.

Blandt dem er Hannah Cloke, klimaforsker og professor hos University of Reading i Storbritannien.

”Når jeg hører det, bliver jeg en lidt skør, fordi det er rigtig ikke den nye normal. Indtil vi stopper med at pumpe drivhusgasser ud i atmosfæren, har vi ingen idé om, hvordan fremtiden kommer til at se ud,” siger hun til CNN.

Også Michael E. Mann, klimaforsker og professor ved University of Pennsylvania, er mere tilbøjelig til at kalde vejrsituationen ”den nye unormal.”

Læs også: Organisation: Ny, brasiliansk regering lader Amazonas trække vejret

Han mener nemlig, at generalsekretærens udtalelser får det til at virke, som om vi befinder os i et nyt klimastadie, som vi ”skal vænne os til.”

”Men det er meget værre, end det. Vejrets effekt bliver værre og værre så længe afbrændingen af fossile brændstoffer og opvarmning fortsætter,” siger han til CNN.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense