WMO kalder vejret ”det nye normal” – vås, mener forskere

En udtalelse fra Den Meteorologiske Verdensorganisations generalsekretær har fået flere forskere til at råbe vagt i gevær.

Flere sydeuropæiske lande har denne sommer oplevet massive hedebølger. Arkivfoto..

04.08.2023

CSR.dk

Det lyder som en klassisk katastrofefilm – en fortælling om hedebølger, oversvømmelser og skovbrande. Men det er ikke desto mindre, hvad vejret denne sommer har budt på indtil videre.

Og i sidste måned gik Petteri Taalas, generalsekretær i FN-agenturet Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO), blandt andet ud og kaldte vejrsituationen for ”den nye normal.”

Læs også: FN: Vi går fra global opvarmning til global kogning

Men det er en række forskere ikke enige i. Det skriver CNN.

Blandt dem er Hannah Cloke, klimaforsker og professor hos University of Reading i Storbritannien.

”Når jeg hører det, bliver jeg en lidt skør, fordi det er rigtig ikke den nye normal. Indtil vi stopper med at pumpe drivhusgasser ud i atmosfæren, har vi ingen idé om, hvordan fremtiden kommer til at se ud,” siger hun til CNN.

Også Michael E. Mann, klimaforsker og professor ved University of Pennsylvania, er mere tilbøjelig til at kalde vejrsituationen ”den nye unormal.”

Læs også: Organisation: Ny, brasiliansk regering lader Amazonas trække vejret

Han mener nemlig, at generalsekretærens udtalelser får det til at virke, som om vi befinder os i et nyt klimastadie, som vi ”skal vænne os til.”

”Men det er meget værre, end det. Vejrets effekt bliver værre og værre så længe afbrændingen af fossile brændstoffer og opvarmning fortsætter,” siger han til CNN.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle