WEF: Globalt bæredygtighedsindeks på vej

På World Economic Forum i Davos er et af emnerne udarbejdelsen af et globalt bæredygtighedsindeks, GSI, der kan bruges til at måle og rangere virksomheders sociale ansvar og metoder.

Det nye bæredygtighedsindeks, der er under udarbejdelse, skal være et redskab til at måle virksomheders sociale ansvar på en række parametre..

21.01.2016

CSR.dk

Siden 1997 har verden haft et globalt indeks for ansvarlig rapportering, Global Reporting Initiative, der som uafhængig institution har som mål at hjælpe virksomheder, regeringer og andre organisationer med at forstå og kommunikere om deres påvirkning på vigtige aspekter omkring bæredygtighed, eksempelvis klimaforandringer, menneskerettigheder, korruption og mange andre.

Læs også: WEF-pris til Hollywoodstjerne: DiCaprio taler for grøn energi

Som en pendant til GRI er et af emnerne på årets topmøde i World Economic Forum (WEF) skabelsen af et GSI – Global Sustainability Index – der som navnet antyder skal kunne bruges til bedre og mere metodisk at måle og rangere virksomheders sociale ansvar og praksis i felten. Det skriver generaldirektør for FN’s Kontor i Genève, Michael Møller, i en blog på Finans.dk.

Med det nye bæredygtighedsindeks ved hånden kan man mere håndgribeligt svare på, hvorvidt en virksomhed arbejder med ”miljøvenlige og bæredygtige fremgangsmåder” eller i hvor høj grad den støtter ”social retfærdighed” – og ikke mindst bedømme den ud fra resultaterne. Derfor er det i følge Michael Møller heller ikke tilfældigt at indekset bliver lanceret i netop Davos, hvor stribevis af topchefer fra nogle af verdens største virksomheder i disse dage er samlet til WEF-årsmødet. Business casen er nemlig vigtig.

Læs også: COP21-aftalen trækker klimaløfter ud af virksomheder

”Når erhvervslederne udøver deres virksomhed på en økonomisk, socialt og miljømæssigt ansvarlig måde med en omhyggelig administration af sociale og miljømæssige risici, hjælper det dem at opnå deres mål. Det fordelagtiggør alle: De lokale økonomier og samfund, men også virksomheden selv. En bæredygtig virksomhed er en god forretning”, skriver han.

Det er endnu uvist, hvornår det nye indeks vil blive lanceret.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online