WEF: Globalt bæredygtighedsindeks på vej

På World Economic Forum i Davos er et af emnerne udarbejdelsen af et globalt bæredygtighedsindeks, GSI, der kan bruges til at måle og rangere virksomheders sociale ansvar og metoder.

Det nye bæredygtighedsindeks, der er under udarbejdelse, skal være et redskab til at måle virksomheders sociale ansvar på en række parametre..

21.01.2016

CSR.dk

Siden 1997 har verden haft et globalt indeks for ansvarlig rapportering, Global Reporting Initiative, der som uafhængig institution har som mål at hjælpe virksomheder, regeringer og andre organisationer med at forstå og kommunikere om deres påvirkning på vigtige aspekter omkring bæredygtighed, eksempelvis klimaforandringer, menneskerettigheder, korruption og mange andre.

Læs også: WEF-pris til Hollywoodstjerne: DiCaprio taler for grøn energi

Som en pendant til GRI er et af emnerne på årets topmøde i World Economic Forum (WEF) skabelsen af et GSI – Global Sustainability Index – der som navnet antyder skal kunne bruges til bedre og mere metodisk at måle og rangere virksomheders sociale ansvar og praksis i felten. Det skriver generaldirektør for FN’s Kontor i Genève, Michael Møller, i en blog på Finans.dk.

Med det nye bæredygtighedsindeks ved hånden kan man mere håndgribeligt svare på, hvorvidt en virksomhed arbejder med ”miljøvenlige og bæredygtige fremgangsmåder” eller i hvor høj grad den støtter ”social retfærdighed” – og ikke mindst bedømme den ud fra resultaterne. Derfor er det i følge Michael Møller heller ikke tilfældigt at indekset bliver lanceret i netop Davos, hvor stribevis af topchefer fra nogle af verdens største virksomheder i disse dage er samlet til WEF-årsmødet. Business casen er nemlig vigtig.

Læs også: COP21-aftalen trækker klimaløfter ud af virksomheder

”Når erhvervslederne udøver deres virksomhed på en økonomisk, socialt og miljømæssigt ansvarlig måde med en omhyggelig administration af sociale og miljømæssige risici, hjælper det dem at opnå deres mål. Det fordelagtiggør alle: De lokale økonomier og samfund, men også virksomheden selv. En bæredygtig virksomhed er en god forretning”, skriver han.

Det er endnu uvist, hvornår det nye indeks vil blive lanceret.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online