WEF: Globalt bæredygtighedsindeks på vej

På World Economic Forum i Davos er et af emnerne udarbejdelsen af et globalt bæredygtighedsindeks, GSI, der kan bruges til at måle og rangere virksomheders sociale ansvar og metoder.

Det nye bæredygtighedsindeks, der er under udarbejdelse, skal være et redskab til at måle virksomheders sociale ansvar på en række parametre..

21.01.2016

CSR.dk

Siden 1997 har verden haft et globalt indeks for ansvarlig rapportering, Global Reporting Initiative, der som uafhængig institution har som mål at hjælpe virksomheder, regeringer og andre organisationer med at forstå og kommunikere om deres påvirkning på vigtige aspekter omkring bæredygtighed, eksempelvis klimaforandringer, menneskerettigheder, korruption og mange andre.

Læs også: WEF-pris til Hollywoodstjerne: DiCaprio taler for grøn energi

Som en pendant til GRI er et af emnerne på årets topmøde i World Economic Forum (WEF) skabelsen af et GSI – Global Sustainability Index – der som navnet antyder skal kunne bruges til bedre og mere metodisk at måle og rangere virksomheders sociale ansvar og praksis i felten. Det skriver generaldirektør for FN’s Kontor i Genève, Michael Møller, i en blog på Finans.dk.

Med det nye bæredygtighedsindeks ved hånden kan man mere håndgribeligt svare på, hvorvidt en virksomhed arbejder med ”miljøvenlige og bæredygtige fremgangsmåder” eller i hvor høj grad den støtter ”social retfærdighed” – og ikke mindst bedømme den ud fra resultaterne. Derfor er det i følge Michael Møller heller ikke tilfældigt at indekset bliver lanceret i netop Davos, hvor stribevis af topchefer fra nogle af verdens største virksomheder i disse dage er samlet til WEF-årsmødet. Business casen er nemlig vigtig.

Læs også: COP21-aftalen trækker klimaløfter ud af virksomheder

”Når erhvervslederne udøver deres virksomhed på en økonomisk, socialt og miljømæssigt ansvarlig måde med en omhyggelig administration af sociale og miljømæssige risici, hjælper det dem at opnå deres mål. Det fordelagtiggør alle: De lokale økonomier og samfund, men også virksomheden selv. En bæredygtig virksomhed er en god forretning”, skriver han.

Det er endnu uvist, hvornår det nye indeks vil blive lanceret.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark