Wal-Mart fortsætter kurs

Chief Executive Officer for Wal-Mart Lee Scott har bebudet, at han fra februar 2009 lader Mike Duke, som er nuværende chef for virksomhedens internationale operationer, overtage hans post. Det har rejst tvivl om virksomhedens sustainability-initiativer vil blive videreført under den nye ledelse.

27.11.2008

CSR.dk

Chief Executive Officer for Wal-Mart Lee Scott har bebudet, at han fra februar 2009 lader Mike Duke, som er nuværende chef for virksomhedens internationale operationer, overtage hans post. Det har rejst tvivl om virksomhedens sustainability-initiativer vil blive videreført under den nye ledelse. Duke har dog nu udtalt: "Wal-Mart og dets partnere må agere på en social og miljømæssigt forsvarlig måde, uanset hvor vi laver forretninger. Wal-Mart er dedikeret til at være verdens førende på sustainability.”
Wal-Mart henviser til sin stigende brug af lokalproduceret sourcing eksemplificeret ved brugen af de såkaldte: "Food Mile Calculators" (hvor man måler, hvor langt fødevaren har været undervejs, før den når ud til forbrugeren). Det afhjælper dels CO2-udledninger samtidig med, at det støtter lokalsamfundet.
Wal-Mart benytter sig også af sin størrelse til at afhjælpe sulten i USA. Kæden har således doneret 90 millioner pund mad årligt – omkring 70 millioner måltider – til den største humanitære sult-organisation ”Feeding America”.
Men mere signifikant er Wal-Mart stadig dedikeret til sit langsigtede mål om at blive forsynet 100 % af vedvarende energi. Som et skridt på den vej kommer 15 % af elektriciteten i 360 butikker i Texas nu fra vind-kraft. Det estimeres, at de omkring 226 millioner kilowatt-timer fra vedvarende energi vil holde over 139.000 tons udledninger ude af atmosfæren årligt. Det svarer til, at fjerne omkring 25.000 biler fra vejene. For Duke Energy, som forsyner kæden med den vedvarende energi betyder det også skabelsen af nye grønne jobs.
Wal-Mart's største udfordring er dog fortsat at håndtere sin fortsatte vækst på en bæredygtig made. De direkte udledninger af kvælstoffer fra virksomheden steg således fra 2006 til 2007 med 100.000 tons.
(Kilde: CSRwire)

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

JUC SERVICE ApS
Kursus
Strategisk implementering af CSRD

Dette kursus giver dig et væsentligt og opdateret overblik over EU's Corporate Sustainability Reporting-direktiv (CSRD), med et specifikt fokus på den seneste lovgivningsmæssige udvikling og det udviklende landskab for oplysning om bæredygtighed i EU.

Dato

12.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn