VW fyrer bæredygtighedschef efter dieselforsøg på aber

Et forsøg knyttet til den omfattende dieselskandale har nu kostet Volkswagens chef for eksterne relationer og bæredygtighed, Thomas Steg, jobbet hos den tyske bilgigant.

En dieseldrevet version af den relancerede VW Beetle blev brugt i forsøget med aberne, der har kostet Volkswagens chef for eksterne relationer og bæredygtighed, Thomas Steg, jobbet..

02.02.2018

CSR.dk

Forsøget knytter sig direkte til den omfattende skandale, der hurtigt blev kendt som dieselgate, og som tvang Volkswagen til at erkende sig skyldig i bedrageri ved en amerikansk domstol og betale over 150 mia. kr. i bøder og kompensation.

Volkswagens chef for eksterne relationer og bæredygtighed, Thomas Steg, er nu blevet suspenderet mens undersøgelserne omkring forsøget står på, skriver flere medier, bl.a. NY Times og The Telegraph.

Til den tyske avis Bild siger Steg, ifølge AP, at han kendte til forsøgene på de 10 aber, men at han ikke informerede den daværende direktør, Martin Winterkorn, skriver DR. Detaljerne er først kommet frem nu som en del af et søgsmål anlagt mod VW i USA.

Hemmelig software i bil
Forsøget blev bestilt af den tyske organisation Europäische Forschungsvereinigung für Umwelt und Gesundheit im Transportsektor (EUGT), som hyrede de amerikanske forskere til at udføre selve testarbejdet. En kritisk detalje blev dog ikke delt med forskerne, skriver NY Times: bilen var udstyret med den sidenhen kendte snydesoftware, der fik den til at forurene langt mindre i laboratoriet end ude på vejene.

EUGT fik al sin finansiering fra Volkswagen, Daimler og BMW (og indtil 2013 også Bosch), og blev lukket ned i juni sidste år på grund af kontroverser om sit arbejde. I et andet forsøg i 2013 blev 25 frivillige på Aachen Universitet i Tyskland udsat for lave doser NO2, der er et af de giftigste biprodukter fra diesel. Forsøget havde dog ikke noget med dieselskandalen at gøre, understreger institutleder Thomas Kraus overfor Tagesschau.

VW tager selv afstand
Den tyske regering og flere andre politiske ledere har fordømt forsøgene på aberne. Kansler Angela Merkel, for hvem Thomas Steg i øvrigt er en tidligere rådgiver, har via sin talsmand kaldt dem etisk uforsvarlige, og VW har også selv taget afstand til historien og gjort det klart at man er imod ”enhver form for dyremishandling”.

”Der er ting, som man slet ikke gør. Nu skal alle nødvendige konsekvenser sørges for”, sagde Volkswagens adm. direktør, Matthias Müller, til Der Spiegel i mandags. Til avisen kalder han forsøgene for uacceptable, og slår fast at ”de metoder, EUGT brugte var forkerte, uetiske og frastødende”, og at de ”ikke har noget at gøre med videnskabelig afklaring”.

Miljøgrupper og andre af VW’s kritikere mener imidlertid af Thomas Steg er blevet ofret for at skåne koncernens topledelse, skriver NY Times. Kritikerne drager paralleller til dieselgate, hvor VW i starten sagde at ansvaret lå hos en lille gruppe ingeniører, der handlede af egen drift. De tyske anklagere har siden hen identificeret langt flere mistænkte.

Læs også: Volkswagen hæver investering i elbiler

Som en del af forsøget, der havde et budget på 700.000 dollars (ca. 4,3 mio. kr.) blev en anden gruppe aber udsat for udledningen fra en ældre pick-up truck fra Ford. Efter at have indåndet gasserne i fire timer, blev aberne undersøgt for lungeproblemer og andre sideeffekter, men resultaterne blev aldrig offentliggjort. Ifølge NY Times overlevede de 10 forsøgsdyr, men hvad der siden er sket med dem er uklart.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart