VW fyrer bæredygtighedschef efter dieselforsøg på aber

Et forsøg knyttet til den omfattende dieselskandale har nu kostet Volkswagens chef for eksterne relationer og bæredygtighed, Thomas Steg, jobbet hos den tyske bilgigant.

En dieseldrevet version af den relancerede VW Beetle blev brugt i forsøget med aberne, der har kostet Volkswagens chef for eksterne relationer og bæredygtighed, Thomas Steg, jobbet..

02.02.2018

CSR.dk

Forsøget knytter sig direkte til den omfattende skandale, der hurtigt blev kendt som dieselgate, og som tvang Volkswagen til at erkende sig skyldig i bedrageri ved en amerikansk domstol og betale over 150 mia. kr. i bøder og kompensation.

Volkswagens chef for eksterne relationer og bæredygtighed, Thomas Steg, er nu blevet suspenderet mens undersøgelserne omkring forsøget står på, skriver flere medier, bl.a. NY Times og The Telegraph.

Til den tyske avis Bild siger Steg, ifølge AP, at han kendte til forsøgene på de 10 aber, men at han ikke informerede den daværende direktør, Martin Winterkorn, skriver DR. Detaljerne er først kommet frem nu som en del af et søgsmål anlagt mod VW i USA.

Hemmelig software i bil
Forsøget blev bestilt af den tyske organisation Europäische Forschungsvereinigung für Umwelt und Gesundheit im Transportsektor (EUGT), som hyrede de amerikanske forskere til at udføre selve testarbejdet. En kritisk detalje blev dog ikke delt med forskerne, skriver NY Times: bilen var udstyret med den sidenhen kendte snydesoftware, der fik den til at forurene langt mindre i laboratoriet end ude på vejene.

EUGT fik al sin finansiering fra Volkswagen, Daimler og BMW (og indtil 2013 også Bosch), og blev lukket ned i juni sidste år på grund af kontroverser om sit arbejde. I et andet forsøg i 2013 blev 25 frivillige på Aachen Universitet i Tyskland udsat for lave doser NO2, der er et af de giftigste biprodukter fra diesel. Forsøget havde dog ikke noget med dieselskandalen at gøre, understreger institutleder Thomas Kraus overfor Tagesschau.

VW tager selv afstand
Den tyske regering og flere andre politiske ledere har fordømt forsøgene på aberne. Kansler Angela Merkel, for hvem Thomas Steg i øvrigt er en tidligere rådgiver, har via sin talsmand kaldt dem etisk uforsvarlige, og VW har også selv taget afstand til historien og gjort det klart at man er imod ”enhver form for dyremishandling”.

”Der er ting, som man slet ikke gør. Nu skal alle nødvendige konsekvenser sørges for”, sagde Volkswagens adm. direktør, Matthias Müller, til Der Spiegel i mandags. Til avisen kalder han forsøgene for uacceptable, og slår fast at ”de metoder, EUGT brugte var forkerte, uetiske og frastødende”, og at de ”ikke har noget at gøre med videnskabelig afklaring”.

Miljøgrupper og andre af VW’s kritikere mener imidlertid af Thomas Steg er blevet ofret for at skåne koncernens topledelse, skriver NY Times. Kritikerne drager paralleller til dieselgate, hvor VW i starten sagde at ansvaret lå hos en lille gruppe ingeniører, der handlede af egen drift. De tyske anklagere har siden hen identificeret langt flere mistænkte.

Læs også: Volkswagen hæver investering i elbiler

Som en del af forsøget, der havde et budget på 700.000 dollars (ca. 4,3 mio. kr.) blev en anden gruppe aber udsat for udledningen fra en ældre pick-up truck fra Ford. Efter at have indåndet gasserne i fire timer, blev aberne undersøgt for lungeproblemer og andre sideeffekter, men resultaterne blev aldrig offentliggjort. Ifølge NY Times overlevede de 10 forsøgsdyr, men hvad der siden er sket med dem er uklart.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup