Volkswagen indgår elbil-samarbejde i Kina

Volkswagen Group skal til at arbejde sammen med den kinesiske virksomhed Anhui Jianghuai Automobile om udviklingen af elektriske køretøjer til Kina. Samarbejdet forventes at kunne bidrage positivt til det kinesiske samfund og til et sundere miljø.

Den kinesiske virksomhed Anhui Jianghuai Automobile vil have flere elbiler på vejene i Kina, f.eks. her i hovedstaden Beijing. Bl.a. derfor har virkomsheden indgået et samarbejde med Volkswagen Group. Foto: Flickr/Safia Osman..

12.09.2016

CSR.dk

Et nyt, langsigtet samarbejde mellem tyske Volkswagen Group og den kinesiske bilfabrikant Anhui Jianghuai Automobile (JAC) er blevet en realitet. De to virksomheder har netop underskrevet et såkaldt Memorandum of Understanding for at definere den næste fase af forhandlingerne.

Samarbejdet omhandler en fælles udvikling af elektriske køretøjer til Kina, og hensigten er, at samarbejdet skal gavne de to virksomheder, deres kunder, miljøet og det kinesiske samfund i al almindelighed.

Læs også: Skrappere miljøkrav til biler undervejs i Kina

”Vi ser frem til at udforske samtlige muligheder inden for etableringen af et tæt og gensidigt fordelagtigt partnerskab med JAC. Samtidig tilstræber vi hele tiden at være på forkant med e-mobilitet”, siger bestyrelsesformand hos Volkswagen, Matthias Müller.

Et nyt elbilselskab
Planen er endvidere, at de to parter skal drøfte mulighederne for et nyt joint venture-selskab, hvis omdrejningspunkt skal være nye, elektriske køretøjer. Topprioriteten for selskabet vil være udviklingen af løsninger, hvis CO2-udledning ligger på nulpunktet.

”Vi glæder os til at samarbejde med Volkswagen – et samarbejde, hvor fokus kommer til at ligge på nye, elektriske køretøjer, og hvor de kinesiske forbrugere får adgang til omkostningseffektive, batteridrevne elbiler, hvilket fremmer udviklingen af den kinesiske motorindustri. Partnerskabet kan kaldes en ’Creating Together’-model, hvor begge parter får udbytte af situationen”, lyder det fra An Jin, som er formand for Anhui Jianghuai Automobile-gruppen.

Læs også: Så er Kinas bil-ædende bus på gaden

Første skridt i samarbejdet er, at de to virksomheder skal udarbejde en produktstrategi.

Hos Volkswagen intensiverer man, som led i koncernens strategi ’Together – Strategy 2025', indsatsen over for bæredygtig mobilitet på verdensplan. Volkswagen vil således udvikle et bredt funderet initiativ til elektro-mobilitet samt udvikle mere end 30 nye, udelukkende batteridrevne elbiler over de næste ti år.

- KLZ

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense