Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Senere i år vil vognmænd kunne søge om støtte fra to puljer på i alt 425 millioner kroner til køb af nulemissionslastbiler.

Foto: 123rf.com.

09.04.2025

CSR.dk

Vognmænd kan senere på året søge om støtte til at omstille til nulemissionslastbiler.

Et bredt flertal i Folketinget har besluttet at afsætte 425 millioner kroner til to puljer, der skal være med til at sikre en grøn omstilling af vejgodstransporten. Det skriver Ritzau.

Ifølge transportminister Thomas Danielsen (V) er der en en meget stor interesse for at omstille til nulemissionslastbiler, herunder primært batteridrevne lastbiler.

”Vi har en opgave foran os, som består i at få omstillet vejgodstransporten til at være mere miljø- og klimavenlig. Og der skubber vi nu på med statslige midler. Vi fremrykker 425 millioner kroner i 2025 og 2026 i form af to puljer, hvor man kan søge om støtte til merprisen f.eks. en batterilastbil,” siger han.

Midlerne kommer fra en tidligere aftale om deludmøntning af Grøn Fond. Her er der i alt er afsat 700 millioner kroner til grøn omstilling og effektiviseringer af vejtransporten fra 2024-2029.

Sidste år blev der udmøntet 75 millioner kroner, som blev søgt inden for få minutter, skriver ministeriet.

Også til infrastruktur

Ud over nulemissionslastbiler kan der også ansøges om midler til at købe "drivmiddelinfrastruktur på depoter samt tilskud til destinationsladning i form af nettilslutning".

”Det betyder helt lavpraktisk, at ud over at kunne søge om penge til at finansiere i hvert fald noget af meromkostningen ved en nulemissionslastbil, så kan man også søge penge til at få sat for eksempel en ladestander op i vognmandens garage,” siger Thomas Danielsen og fortsætter:

”At man kan få det nødvendige ladeanlæg er også en forudsætning for, at man for eksempel kan køre med batterilastbiler. Det er vi også med til at støtte her.”

Det er Vejdirektoratet, der administrerer puljerne på henholdsvis 323 millioner kroner i 2025 og 102 millioner kroner i 2026.

Pengene uddeles efter først til mølle-princippet. Puljen åbner for ansøgninger i efteråret 2025. Én virksomhed kan maksimalt tildeles fire millioner kroner af puljen, fremgår det.

Effektivisering gennem tungere last

Parallelt med de to puljer afsættes der 145 millioner kroner til effektiviseringstiltag fra 2026 til 2029. Det skal ske ved, at lastbilerne får lov til at køre med mere vægt.

”Det slider lidt mere på vejene, og det finansierer vi så med de her penge. Men det gør altså, at den samme motor kan fragte mere gods, og det er godt for både klimaet og vognmandens pengepung,” siger Thomas Danielsen.

Leasingselskaber, som leaser lastbiler ud til vognmændene, kan også lægge en billet ind på at få del i pengene.

Det er regeringspartierne samt SF, De Konservative, De Radikale og Enhedslisten, der står bag aftalen om Grøn Fond

/EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

30.05.2025CSR.dk

Ny prognose: 80 procent chance for varmerekord inden 2029

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia